Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Grand Prix dla Serbów

Wczoraj dobiegł końca 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Podczas ostatniego koncertu na scenie Amfiteatru im. Stanisława Hadyny zaprezentowali się: 'Mali Tkocze' z Wisły, 'Grónie' z Wisły, 'Klimczok' ze Szczyrku, 'Czardasz' z Niedzicy, 'Kortowo' z Olsztyna, 'Brenna' z Brennej, 'Równica' z Ustronia, 'Sveti Sava' z Kaci (Serbia) i 'Auc Egyptian Folklore Troupe' z Kairu (Egipt).

Dziewięciodniowy festiwal folkloru zamknął oficjalnie burmistrz Wisły Tomasz Bujok, który podziękował wszystkim za udział i zaprosił na kolejne TKB za rok. Oczywiście nie zabrakło również wspólnego odśpiewania pieśni „Szumi jawor, szumi”.

Dzień wcześniej natomiast zakończyły się 26. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku Grand Prix jury przyznało zespołowi "Sveti Sava" z Kaci (Serbia).

W sobotnie przedpołudnie wszystkie zespoły uczestniczące w MSF zaprezentowały się na wiślańskim placu Hoffa, przez który przeszedł barwny korowód. Podczas wieczornego koncertu na deskach amfiteatru, prócz krótkich programów wszytkich grup, odbyła się ceremonia wręczenia nagród i dyplomów.
Przyznano również sześć nagród regulaminowych. Otrzymały je zespoły: "Etnos" ze Skopje (Macedonia) - za stroje, "Sunkist" z Beidou (Tajwan) - za orkiestrę, instrumenty i solową grę na pipie, "Haviar" z Rožňavy (Słowacja) - za zachowanie specyfiki regionu Gemer, "Tubil" z Ankary (Turcja) - za technikę taneczną i choreografię, "Světlovánek" z Bojkovic (Czechy) - za stylową prezentację muzyki i śpiewu oraz "Bestwina" z Bestwiny (Polska) - za pokazanie własnej tradycji w jednolitym programie.

W tegorocznym Tygodniu Kultury Beskidzkiej wzięło udział blisko 90 zespołów. W ponad 50 koncertach wystąpiło w sumie ok. 4 tys. wykonawców. Według szacunków organizatorów z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej ich występy obejrzało ok. 150 tys. widzów.

Red.

źródło: ox.pl/wisla.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: