Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gra w zielone Fundacji OKD

Kopalnia nie musi kojarzyć się tylko z czarnym węglem, ciemnością, pyłem i zniszczeniami. Podobne stereotypy łamie Fundacja OKD (Ostrawsko-karwińskie kopalnie), która na odnowię ścieżki dydaktycznej ?Landek? w Ostrawie-Petrzkowicach przeznaczyła 300 tysięcy koron. 5 kilometrów zielonych tras chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów wzbogaciło się o nowe miejsca wypoczynkowe z tablicami, ławeczkami, koszami na śmieci.

Ścieżka poznawcza prowadząca przez "Landek" - narodowy pomnik przyrody i zabytek paleontologicznego osadnictwa w Europie Środkowej - pozwala poznać geologicznie rzadkie warstwy karbonowe z wychodzącymi na powierzchnię pokładami węgla, a także unikatowe okazy roślinne, m.in. pojedyncze egzemplarze buków sprzed 150 lat. Na terenie wzgórza znajduje się również zabytkowa kopalnia "Anselm". Nic dziwnego, że ten zabytek wsparła finansowo Fundacja OKD, przekazując 300 tysięcy koron na odnowę i upiększenie ścieżki dydaktycznej na terenie Narodowego Zabytku Przyrody „Landek” w Ostrawie-Petrzkowicach: - Nie jest nam obojętne, co dzieje się wokół nas, a wzgórze Landek posiada naprawdę niezwykły urok, czy to już jeśli chodzi o sam zabytek przyrody, czy też o zabytkową kopalnię „Anselm”, która przypomina górnicze tradycje tego regionu – tłumaczy dyrektor Fundacji OKD, Jiří Suchánek na stronie oficjalnej OKD.

Odmieniona ścieżka miała swoje uroczyste otwarcie 8 listopada br. W ramach prac na około pięciokilometrowej trasie, łączącej ścieżki dydaktyczne – górniczą, geologiczną i przyrodniczą – odremontowano komunikacje i wybudowano czternaście miejsc odpoczynkowych, z tablicami informującymi o historii i geologicznych oraz przyrodniczych osobliwościach tych miejsc, ławeczkami, koszami na śmieci.

O utrzymanie ścieżki i jej dalszy rozwój będą troszczyć się wspólnie  górniczy klub Rodan Broskevič, przyjaciele muzeum, urząd miasta oraz Lasy RC.

Rewitalizację ściezki współfinansowała kwotą prawie 4,5 miliona koron Unia Europejska z programu Środowisko Naturalne.

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: