Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gość Ox.pl - dr inż. Bogdan Ficek

Gość Ox.pl - dr inż. Bogdan Ficek o byciu bezrobotnym, trzech kadencjach na stanowisku Burmistrza Cieszyna oraz o szachach i spokoju. Jak wspomina swoją pracę? Jaką przyszłość przewiduje dla miasta? Jacek Porzycki zapytał również o głosy, oświatę i kulisy wyborów. Zapraszamy do obejrzenia odcinka.
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-24 17:53:28
św. Patryk.: to za czasów smutnego dla miasta panowania pana dra koteria cieszyńska zabetonowała się na długie lata w ratuszowych instytucjach, ZBM to najbardziej jaskrawy przykład
2021-01-24 21:39:23
Mach: Wysłuchałem wywiadu. Widzę ,że byłego burmistrza na emeryturze nie opuszcza dobry humor. Przypisywanie sobie za sukces wprowadzenie Cieszyna w XXI wiek trąci myszką. A już uważanie za swój sukces wprowadzenie Cieszyna do UE i strefy Schengen-to groteska. Wygląda na to jakby sam Pan burmistrz Ficek składał pod traktatami akcesyjnymi podpis razem z Leszkiem Milerem i prezydentem Kwaśniewskim. Sprostowanie , wymaga także fakt, że Pan były burmistrz Ficek nigdy bezrobotnym formalnie nie był- przez cały czas pełnienia funkcji burmistrza Cieszyna był i nadal jest członkiem Rady Nadzorczej Energetyki Cieszyńskiej. Z rocznego zeznania podatkowego z dnia 7.04 2020 r. wynika ,że z tego tytułu osiągnął dochód 53 018,31 zł. jak na zdegradowanego urzędnika wychodzi ta synakura na 4 418,19 zł miesięcznie. Dlatego między innymi to ogrzewanie miejskie jest tak drogie.
2021-01-24 23:16:23
tom lem: .. jedno jest pewne, pan dr przyczynił się do przekształceń majątku gminy, które wyszły na dobre - niektórym, lecz nie miastu.
2021-01-25 06:46:05
krzysztof mm: dr Ficek traci pamięć albo w głąba rżnie - wejście Polski do Schengen uczcił ustanowieniem posterunków straży miejskiej w miejsce tych zlikwidowanych straży granicznej, tak mentalnie był przyklejony do granicy i widać cenił sobie możliwość choćby pozorów sprawowania kontroli na granicy - dwa lata posterunek ten drenował kasę miejską a strażnicy zbijali w nim bąki, taki to był wkład dra Ficka w ten temat
2021-01-25 06:47:20
krzysztof mm: po dwóch latach Fickowych posterunków na Moście Przyjaźni: "A co na to sami strażnicy? — Pomysł ze wspólnym posterunkiem od początku był chybiony. Nigdy nie mieliśmy na granicy nic do roboty. Tylko traciliśmy czas — opowiada nam anonimowo jeden ze strażników z Czeskiego Cieszyna. Jego kolega z Cieszyna dodaje: — Nawet, gdy podejmowaliśmy interwencje, często byliśmy bezradni. Gdy, na przykład, zatrzymywaliśmy kierowcę, który wjechał na most Przyjaźni pod prąd, czeski strażnik nie mógł go ukarać, bo samochód był już po polskiej stronie. Ja też nie mogłem wystawić kierowcy mandatu, bo przestępstwo zostało popełnione na terenie Czech."
2021-01-25 06:48:18
krzysztof mm: ku pamięci: gazetacodzienna.pl/article/wydarzenia/nuda-zabila-posterunek
2021-01-25 07:49:37
Słońce z ratusza: A jak tam sprawa sądowa w sprawie słynnego mostu na Olzie i projektu?Została przecież przeniesiona poza obszar koneksji,znajomości i układów :) -czyli cieszyńsko/bielsko-bialski.Został Pan były burmistrz skazanym?
2021-01-25 08:02:20
Mach: Kontynuując/ku pamięci/ tamże, GC ukazał się artykuł pt. "Rady Nadzorcze -czy tak powinny wyglądać" M.M. Twarowskiego, całej sprawie smaczku dodaje fakt ,że Pan B. Ficek do tej rady nadzorczej wybrał siebie sam, motywując ,że jako burmistrz powinien z urzędu w niej zasiadać. Tyle ,że do chwili obecnej burmistrzowie w Cieszynie zmienili się dwukrotnie i jakoś od tego stołka nie może się oderwać. Tekst o tyle jest interesujący ,że nie bardzo wiadomo co owi członkowie RN tam faktycznie robią pyta M. Twarowski- i tu może rzeczywiście Pan Ficek czuje się nadal bezrobotnym, ważne ,że nadal płacą.
2021-01-25 13:55:17
Mach: Ku przestrodze/Na uwagę zasługuje fakt, na co pragnę zwrócić uwagę Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej oraz urzędującej pani burmistrz ,że w zeznaniu za 2016 r. dochód z pełnienia funkcji w Radzie Nadzorczej Energetyki Cieszyńskiej Pan Ficek wykazał ok.12 600 zł a już w zeznaniu 4 lata później tj. 7.04.2020 już jako emeryt łączny przychód z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej Energetyki Cieszyńskiej wynosił ponad 53 000 zł za rok 2019. jak tu się ma nie cieszyć pan Ficek. Skoro dają to tylko brać , no i można się bawić w szachistę. Wzrost przychodu o ponad 400%. Czy Cieszyna i Radę Miejską stać na takie hojne wynagrodzenia kiedy dochody budżetu są w katastrofalnym stanie.
2021-01-25 15:56:02
tom lem: ... kogo obchodzą dochody budżetu gminy, gdy wspaniała UE "dopłaca" do wszystkiego czego dusza zapragnie, a jeśli ktoś niekumaty to UE podpowie, na jakie inicjatywy społeczne da dofinansowanie. Trzeba przyznać dobrze to pan dr wymyślił i chwalą go prezesi spółek gminnych, wraz z rodzinami, za możliwość zarobków wyższych od prezydenta państwa i perspektywę wysokiej emerytury. Rady nadzorcze też są odpowiednio wykorzystane, jako dodatek do urzędniczej pensji, lub do dyrektorskiej emerytury. Czego wiec się spodziewać po Radzie Miasta, która jest zadowolona, gdy część obowiązków gminnych, została "wyprowadzona" do spółki, gdzie problem " sam się rozwiąże". Burmistrz też beztroski, gdy na pytanie radnych może odpowiedzieć, że spółka miejska to spółka prawa handlowego, której sprawozdania roczne są zbilansowane do zera - nie ma się do czego przyczepić. Nie dziwi mnie spokój i samozadowolenie pana dr. oraz przepowiednia obiecujących perspektyw ;-)
2021-01-25 17:05:45
Mach: Jaką to mamy inflację, że wynagrodzenie z RN EC wzrosło w ciągu 4 lat Panu Fickowi o 445%, kto je ustalił? Przecież pakiet większościowy ma Miasto Cieszyn -obsadza 2 miejsca w radzie nadzorczej. Czy pani burmistrzyni o tym wiedziała i wyraziła na to zgodę? Może Rada Miejska w Cieszynie? Ktoś z radnych zabierze głos w tej sprawie? Nie wierzę ,żeby nie czytali. Miasto wolne od skandali-powiada Pan Ficek, a ten wzrost pensji członka RN EC o ponad 400% to jeden wielki skandal. Głęboka rozkopana, samochody tatry doładowane do maximum nie długo rozjadą ul. Regera, z której po remoncie Głębokiej nic nie pozostanie i tę będziemy remontować, elewacje na Głębokiej i witryny zbryzgane błotem do 2m a tu taka hojność z udziałem gospodarzy miasta na rzecz byłego burmistrza. Trudno ,żeby Pan Ficek nie chwalił władz i mieszkańców. EC ułoży rury preizolowane by podłączyć mieszkańców ul. Głębokiej do EC a miasto zapłaci za przebudowę ulicy, następnie dopłaci mieszkańcom do ciepła z naszych podatków i ufunduje panu Fickowi pensję miesięczną 4400zł za którą my także podatkami zapłacimy. I Pan mówi o uczciwości. Okradacie nas wszystkich w białych rękawiczkach. Wołam o opamiętanie!
2021-01-25 17:35:27
tom lem: ... czyżby Miasto Cieszyn miało pakiet większościowy ( nie sądzę) - Miasto Cieszyn posiada: 13 059 udziałów, 22 562 głosy co stanowi 44,63% w kapitale oraz 58,21% w głosach. - TAURON CIEPŁO Spółka z o.o. posiada: 16 200 udziałów, 16 200 głosów, co stanowi 55,37% w kapitale oraz 41,79% w głosach. Już dawno majątek EC został zminimalizowany w tej spółce, ale prominenci za to odpowiedzialni odpowiednio się wynagrodzili. Miasto może sobie w tym wypadku jedynie głośno poszczekać. Tylko czekać aż pozostałe spółki zostaną w ten sposób dofinansowane i żal tylko MZD, któremu "kolejka" odjechała, ale środki i zadania do prywatyzacji pozostały ;-)
2021-01-25 18:31:50
Mach: Tomie, trzeba by było się wczytać w dokumenty spółki. Zwykle bywa tak, że kto wniósł większy kapitał ma i więcej głosów tu bywa jakoś inaczej-pokrętniej. Mniej kapitału a więcej głosów -czyli jednak miasto. Dzieje się tak dlatego, że spółka chce zachować niezależność ale działa na substancji miejskiej i to miasto trzyma ją w klinczu- komu sprzedają jak miasto nie kupi. To ważne i istotne zależności. Tu interesy się rozbijają o fakt ,że zarówno Pan Ficek jak i Pan Surzycki, do niedawna w jednym ugrupowaniu z panią burmistrz stoją w rozkroku pomiędzy tymi interesami. Skok na kasę nastąpił po odejściu z RM a drugiego po ustaniu zatrudnienia w gminie jako burmistrza. Zeznań o dochodzie nie trzeba było ujawniać -tyle ,że było mało no i ten drugi poszedł do Rady Powiatu- i znów kawa na ławę. Chciał zaświecić na świeczniku a tu się kopci na całego. Pytanie czy Rada Miejska i Pani burmistrz położą temu rozpasaniu emerytów kres.
2021-01-25 19:18:34
tom lem: .. czy ktoś tu jest naiwny, licząc na efekty dotarcia do dokumentów spółek, które powinny być na pierwszym miejscu strony internetowej, gminnej spółki prawa handlowego. Chociaż spółki karmione są z opłat mieszkańców (gdy brakuje, radni głosują za podwyżkami opłat) a ich akt założycielski powinny być jawny od początku. Niestety rzeczony burmistrz wraz z mianowanymi prezesami, przeprowadzając przekształcenia organizacyjne, zadbał by dotarcie do nich było spersonalizowane. Więc powodzenia przy wypełnianiu bezprawnego pisma, wymagającego poza NIP'em i PESEL'em podania celu dotarcia do dokumentów założycielskich spółki. Radnych to nie interesuje, a dotychczasowi burmistrzowie byli zadowoleni, gdy im mówiono - "jesteś właścicielem miejskich spółek" ( bo może i coś dla nich skapnie ) poza kolacją z prezesem, po walnym zgromadzeniu wspólników ;-)
2021-01-26 10:26:34
Mach: Nawiązując jeszcze do wywiadu pragnę zauważyć ,że na pytanie redaktora, co pan dr Ficek zamierza zrobić w 2021 r.( a pyta przecież członka RN EC Cieszyn, za którą to stanowisko pobiera miesięczne uposażenie przekraczające 4400 zł i trudno żeby Pan Ficek z tego nie zdawał sobie sprawy), pan Ficek odpowiada, o rozrywkach emeryta, bieganie, wnuki, grzebanie w ziemi. Zatem milczenie w sprawie zasadniczej to jest pełnienie funkcji członka RN w interesie miasta zupełnie jest lekceważone przez rozmówcę jakby zapomniał, że przecież utrzymuje go nadal miejska spółka- tam nadal nic nie zamierza robić ,tam się po prostu figuruje i pobiera uposażenie o wartości nie mające nic ze zwykła przyzwoitością. A przecież jest osobą publiczną i te sprawy publiczne są zmarginalizowane. Oczywiście podobnie to wygląda w całej Polsce, nikt nie chce brać odpowiedzialności na siebie wszyscy jednak byli i obecni prominenci chcą brać pieniądze. Biedna ty Polsko.
2021-01-26 11:19:35
tom lem: ... mógłbyś jeszcze dodać Mach'u, biedny ty Cieszynie, ale cóż - jak się okazuje, nie wszyscy tacy biedni na jakich się malują ;-)
2021-01-26 15:41:53
krzysztof mm: aż się prosi o komentarz ratusza do tych informacji o dojeniu miejskiej kasy przez cwane dinozaury
2021-01-26 17:23:55
tom lem: ...co tu komentować, będzie z czego dalej doić : W roku 2021 wyemitowane zostaną następujące serie obligacji: 1) seria A20 o wartości 2.500.000,00 zł, 2) seria B20 o wartości 2.200.000,00 zł, 3) seria C20 o wartości 2.500.000,00 zł, 4) seria E20 o wartości 3.000.000,00 zł. 5) seria A21 o wartości 3.000.000,00 zł, 6) seria B21 o wartości 3.000.000,00 zł, 7) seria C21 o wartości 3.000.000,00 zł, 8) seria D21 o wartości 3.000.000,00 zł, 9) seria E21 o wartości 3.500.000,00 zł. Wydatki i rozchody związane z przeprowadzeniem emisji, wykupem obligacji i wypłatą oprocentowania zostaną pokryte z dochodów własnych budżetu Gminy Cieszyn w latach 2020-2035, czyli większych podatków i opłat ;-)
2021-01-27 08:21:21
Mach: krzysztofie mm: -ratusz w tej sprawie będzie tak długo milczał dopóki nie zmuszą do tego panią burmistrz mieszkańcy, czyli wyborcy. Głownie ci ,którzy za to ciepło płacą no i ci z których podatków gmina dotuje tych odbiorców ciepła z EC- bo "ciepło" z EC jest drogie. Zaś EC Cieszyn, albo otrzyma kolejnych odbiorców "ciepła" albo ceny podniesie- najlepiej wychodzi jedno i drugie. Zmusić miasto do podłączenia kolejnych budynków i jednocześnie podnieść cenę ciepła. pani burmistrz na swoim profilu przedstawia się nie tylko jako chemik, ale także ekonomistka. Wystarczy tylko ogłosić konkurs na członka rady nadzorczej i oprócz zasadniczych wymagań postawić warunek dla uczestnika konkursu -za ile, jaką kwotę gotów jest pełnić tę funkcję w okresie przewidywalnej kadencji i gwarantuję, że kwota nie przekroczy 1500 zł miesięcznie. EC to przecież przedsiębiorstwo monotematyczne- wytwarza ciepło i to wszystko. nawet siecią ciepłowniczą zarządza ktoś inny. Ale tego w naszym imieniu powinni się domagać radni miejscy i prezesi spółdzielni mieszkaniowych, głowni odbiorcy usług EC.
2021-01-27 09:17:18
tom lem: ... i tu rodzi się następne pytanie, kto ogłasza konkurs na członków RN, kto jest w komisji naboru do nich - oczywiście dla cieszyńskich spółek ;-?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: