Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Góralsko w Etno-Chacie

Pasterstwo, góralszczyzna, Beskid Śląski, Huculszczyzna - to wiodące tematy wykładów i prezentacji podczas I Spotkania ludzi Karpat w ramach projektu ''Brama Karpat''. Wydarzenie odbyło się w piątek, 8 kwietnia w goleszowskiej Etno-Chacie Topolej.

Od wielu lat można dostrzec w beskidzkim regionie Śląska Cieszyńskiego swoisty renesans pasterstwa i owczarstwa. Poprzez imprezy takie jak Święto Baraniny, Miyszani Owiec, Redyk Karpacki oraz inne tego typu działania, kultura góralska stała się także popularną atrakcją turystyczną. Kolejnym ciekawym pomysłem podejmujacym tematykę związaną z szeroko rozumianą góralszczyzną jest projekt „Brama Karpat” stworzony przez Fundację Made in SCI. Pomysłodawcy obrali sobie za cel zintegrowanie poszczególnych rejonów karpackich, poprzez cykl róznych imprez i wydarzeń. Symboliczną „Bramą Karpat” jest Śląsk Cieszyński.

Pierwszym etapem w ramach całego przedsiewzięcia było piątkowe spotkanie w Etno-Chacie Topolej pt. „Bieszczady w Beskidach”. Podczas deszczowego wieczoru odbyły się wykład dra Grzegorza Studnickiego, prezentacja Józefa Michałka – koordynatora programu Owca +, prezentacja filmu „Żywa Watra” oraz koncert.

Grzegorz Studnicki podjął temat "Górale w Beskidzie Śląskim w oczach ludoznawców a atrakcja turystyczna". Prelegent mówił o zmieniającym się w ciągu wieków postrzeganiu rodzimych górali. Pierwotnie uważano ich za grupę, na której można zarobić. W czasie rewolucji przemysłowej rozpoczeto degradację ludności górskiej poprzez wycinkę beskidzkich lasów. XIX wiek przyniósł zainteresowanie góralszczyzną ludzi nauki z terenów zniewolonej Polski. W następnym stuleciu następuję podnoszenie się świadomości rdzennych mieszkańców Beskidu Śląskiego. Zaczęli dostrzegać bogactwo swojej kultury, by z czasem prezentować ją publicznie. Czasy po II Wojnie Światowej to już tworzenie muzeów, izb pamięci, które miały zachować dziedzictwo tego regionu. Dziś góralszczyzna jest już atrakcją turystyczną, mozliwością spotkania się bezpośrednią z ta tradycją, np. poprzez różnego rodzaju imprezy.

Następnie swoje wspominenia i refleksje z wyjazdu na Huculszczyznę przedstawił Józef Michałek. Temat jego wystąpienia - „Górale Karpat Wschodnich” obrazował bogatą kulturę huculską i związaną z nią bogactwo tradycji podczas tamtejszego wesela. Można było podziwiać piekne widoki i kolorową architekturę tego terenu. Film „Żywa Watra” zakończył popularno-naukową część spotkania. Wielokrotnie nagradzany dokument opowiada o pasterstwie zakarpackich terenów.

Mateusz Bielesz

źródło:
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: