Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Górale podziękują

Dożynki w gminie Istebna zamkną tegoroczne tradycyjne Święto Plonów na Śląsku Cieszyńskim. Już w najbliższą niedzielę to właśnie górale ? jako ostatni ? będą świętować dożynki.

W niedzielę (20.09) Istebna zaprasza nie tylko mieszkańców, ale także turystów na rolnicze święto. Jesteśmy najdalej i najwyżej. Słońce późno przychodzi, przyroda później budzi się do życia. Dożynki mamy wtedy kiedy to wszystko dojrzeje, pozbiera się i potem dopiero świętujemy – mówi Elżbieta Legierska – Niewiadomska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Początek dożynek będzie bardzo tradycyjny. O 11:15 rozpocznie się msza św. w kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jaworzynce, o 11:30 w Istebnej w kościele Dobrego Pasterza oraz o 11:00 w Koniakowie w kościele pw. św Bartłomieja. Następnie z trzech stron ruszą korowody na czele z furmanami i gazdami dożynkowymi. Wszyscy spotkają się o 12:45 w centrum Istebnej. Potem już razem przejdą do Amfiteatru „Pod skocznią” by tam dalej świętować i dziękować Bogu za plony.

Wiosna dobrze się zapowiadała, bo było i mokro, i ciepło. Ale to, co zaczęło się w czerwcu i trwało do teraz, czyli susza sprawiła, że zbiory są mniejsze niż się spodziewaliśmy. Trawy wyschły i nie ma gdzie paść krów, w zbożach jest mało ziarna. Upał zrobił swoje – dodaje Elżbieta Niewiadomska.

Mimo słabszych zbiorów, dziękować za nie trzeba. Jak zawsze, oprawa wydarzenia będzie bardzo uroczysta. W tym roku czuwają nad nią górale z Jaworzynki. Po południu zaśpiewa Zespół Regionalny Pszowiki z Pszowa, a gorące rytmy zespołu Gipsy Guitars porwą do tańca każdego. O 16:30 rozpocznie się zabawa z DJ Klis.

Podczas Święta Plonów nie zabraknie warsztatów i pokazów twórców ludowych. Zaprezentują oni swoje prace z zakresu chociażby koronki i rzeźby. Od 10:00 do 18:00 będzie można uczestniczyć w  widokowych lotach śmigłowcem nad Beskidzką Trójwsią. (kontakt w sprawie lotów 33 855 60 18)

HBB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: