Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hażlach: Budżet na 2018 rok przyjęty, ale niejednogłośnie

Rada Gminy Hażlach na ostatniej (27.12) sesji uchwaliła budżet na 2018 rok. Decyzja w tej sprawie nie została podjęta jednogłośnie. Rozgorzała bowiem burzliwa dyskusja co do ostatecznej wersji tego dokumentu. Punktem zapalnym okazała się zaproponowana przez Wójta autopoprawka, związana z przesunięciem środków na kupno Domu Ludowego.

Najważniejszą uchwałą ostatniej (27.12) sesji Rady Gminy Hażlach była uchwała budżetowa na 2018 rok. Wójt Grzegorz Sikorski omówił przedstawiony dokument, wspomniał również o najważniejszych zaplanowanych remontach i inwestycjach na rok 2018. To ambitny, odważny, a z drugiej strony realistyczny i nastawiony na inwestycje budżet – mówił włodarz.

Jak podkreślał wójt - pomimo, iż jesteśmy jedną z biedniejszych gmin w powiecie cieszyńskim ponad 24% budżetu stanowią inwestycje. Nasz rozwój oparty jest na bazie środków zewnętrznych - na dzień dzisiejszy dysponujemy pokaźną kwotą zakontraktowanych środków unijnych oraz krajowych. (…) Na podstawie analizy realizacji strategii rozwoju gminy, którą omawialiśmy, możemy stwierdzić, że w mijającym 2017 roku osiągnęliśmy prawie, w ujęciu ilościowym oraz kwotowym, poziom wielu inwestycji, które były realizowane w całej ubiegłej kadencji, czyli przez 4 lata. Należy pamiętać, że dwa ubiegłe lata również były imponujące, jednak z zestawieniem ogromu potrzeb, od razu wszystkiego nie jesteśmy w stanie zrealizować. Dlatego należy być konsekwentnym w działaniu, wykorzystywać wszystkie nadarzające się szanse zewnętrznego finansowania, dzięki czemu stworzymy możliwość intensyfikowania działań mających na celu zaspokajanie potrzeb mieszkańców oraz wzrost atrakcyjności naszej gminy – mówił Wójt Grzegorz Sikorski. 

Na koniec swojego wystąpienia wójt zgłosił autopoprawkę do projektu budżetu. Wiązała się ona z przesunięciem 35 tys. zł. Ponieważ od kilku miesięcy dyskutujemy nad kwestią przejęcia Domu Ludowego w Pogwizdowie od Macierzy Ziemi Cieszyńskiej (kwota 50 tys. zł brutto) proponuję dokonać wzmocnienia zadania - zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych - co umożliwi uregulowanie stosunków własnościowych w centrum Pogwizdowa kosztem rozliczania odkupu drobnych przyłączy kanalizacyjnych, które będą realizowane dopiero w połowie II kwartału 2018 roku i wtedy będzie też szansa na wzmocnienie tego zadania. Taka korekta budżetu nie oznacza, iż 2 stycznia 2018 roku jestem już umówiony u notariusza na kupno Domu Ludowego. Takie działanie ma pokazać, że jesteśmy wiarygodnym partnerem w rozmowach i poważnie rozważamy kupno nieruchomości w centrum Pogwizdowa, stąd moja propozycja. Najpierw każdy z nas musi zapoznać się z budynkiem, a później podejmiemy finalną decyzję co do transakcji kupna oraz jej ewentualnej kwoty – zaznaczył włodarz. 

Propozycja ta choć poruszona już wcześniej na posiedzeniu Komisji Komunalnej i Rozwoju Gospodarczego wywołała falę dyskusji i krytyki pod adresem wójta. Pojawiła się uwaga, iż taka  strategiczna decyzja mogła poczekać do następnej sesji. Skąd ten pośpiech, jakie jest planowane przeznaczenie budynku, jakie będą koszty utrzymania czy remontu – między innymi takie pytania skierowano do wójta.

Atmosferę podgrzała również uwaga radnego Klaudiusza Zawady pod adresem sołtysa Aleksandra Matysiaka. Zawada zwrócił uwagę na sposób wykorzystania funduszu sołeckiego. Apeluję do sołtysów aby odpowiednio korzystali z funduszu sołeckiego. Te pieniądze możemy rozmnożyć dzięki mikroprojektom, społecznej pracy. Jestem za organizacją imprez, ale wiem ile czasu trzeba, aby pozyskać sponsorów. Branie środków z funduszu sołeckiego jest najprostszym rozwiązaniem. Na przyszłość proszę, abyśmy wszyscy szli w jednym kierunku – mówił Zawada. 

Z kolei radny Roman Haltof zwrócił uwagę, iż w Hażlachu z funduszu sołeckiego opracowywana jest dokumentacja na remizę strażacką, której koszty budowy wielokrotnie przewyższają roczny fundusz jakim dysponuje sołectwo. Dodał również, iż w budżecie są dysproporcje. W mojej ocenie ten budżet nie jest budżetem równomiernego rozwoju poszczególnych sołectw. 

Ostatecznie po burzliwej wymianie zdań, część rady (w tym cały Pogwizdów) na znak protestu wstrzymała się od głosu. Budżet został jednak uchwalony sześcioma głosami za, przy dwóch przeciw i siedmiu wstrzymujących się. Na pytanie portalu OX.PL, co dalej z Domem Ludowym wójt odpowiedział, iż sprawa będzie procedowana, jednak w kontekście głosowania rady nad uchwałą budżetową pośpiech w tej materii jest niewskazany. 

O najważniejszych inwestycjach  roku 2018 w Gminie Hażlach wkrótce na OX.PL

 

 

Pisaliśmy: Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

 

 

MSZ

źródło: ox.pl.
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-04 07:08:35
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Fajfendorf potrzebny do Hażlacha jak 5koło u wozu!po co jakieś nieruchomości kupować w fajdyndorfie
2018-01-04 08:26:49
to jo: No to trza pomyśleć o odłączeniu od Hażlacha. Romek szacun za to co tam robisz.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: