Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Goleszów. Huczne obchody sołeckich jubileuszy

Na dzisiejszej konferencji prasowej wójt Sylwia Cieślar przedstawiła plan obchodów 800-lecia Puńcowa i Goleszowa oraz 500-lecia Bażanowic.

- Chcieliśmy zorganizować obchody tych historycznych jubileuszy oddzielnie w każdym sołectwie. Zabiegali o to zarówno sołtysi, jak i rady sołeckie oraz mieszkańcy, bo każda ta wspólnota ma swoją historię, swoje wartości. Pewną kulminacją tych uroczystości będą gminne dożynki zaplanowane na 26 sierpnia, na które chcemy zaprosić gwiazdę - nie chcę jeszcze zdradzać, kogo - mówiła Cieślar.

Główne wydarzenia jubileuszowe rozpoczną się w Goleszowie 24 czerwca i odbędą się na terenie między Urzędem Gminy a Szkołą Podstawową. Odsłonięte zostaną kamień jubileuszowy oraz ławka, wystąpią Zespół Pieśni i Tańca Goleszów oraz ARTIS Symphony Orchestra, która zagra największe przeboje muzyki filmowej. Zaplanowano też artystyczny pokaz laserów oraz specjalną multimedialną prezentację archiwalnych zdjęć z dziejów miejscowości, która zostanie wyświetlona na ścianie byłego gimnazjum. - Podejmujemy starania, aby do tego czasu zostało oddane do użytku miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe za Gminnym Ośrodkiem Kultury, jednak gwarancji powodzenia obecnie nie mamy. Zostanie tam jednak umiejscowiony specjalny kamień jubileuszowy, pochodzący oczywiście z kamieniołomu w Lesznej Górnej - wyjaśniała wójt gminy.

15 lipca z kolei odbędą się uroczystości w Bażanowicach, na terenie między tamtejszą Szkołą Podstawową a remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Otwarty zostanie plac zabaw, a podobnie jak w przypadku Goleszowa odsłonięte zostaną kamień i ławeczka jubileuszowa, wyświetlona będzie multimedialna prezentacja archiwalnych zdjęć, a także odbędzie się pokaz laserów. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Goleszów i zespół Zbóje.

Puńców będzie świętował natomiast 5 sierpnia na obiekcie LKS "Tempo". Poza odsłonięciem kamienia jubileuszowego i ławeczki, pokazem laserów i prezentacją zdjęć, zaplanowano występ orkiestry dętej, Zespołu Pieśni i Tańca Goleszów i zespołu Baciary.

W ramach obchodów powstaje też specjalna seria trzech publikacji historycznych zatytułowana "Moje miejsce na ziemi", a poszczególne pozycje dotyczyć będą Goleszowa, Puńcowa i Bażanowic. - Mamy powołaną grupę autorów, którzy piszą publikacje na podstawie dostępnych dokumentów i źródeł historycznych. Chcemy też zorganizować spotkania promocyjne książek - podkreslała Sylwia Cieślar.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego odbyła się burzliwa dyskusja dotycząca włączenia się władz powiatowych w wydarzenia organizowane nie tylko w gminie Goleszów, ale też innych miejscowościach z regionu, które w tym roku świętują historyczne jubileusze. - W przygotowanie naszych obchodów zaangażowane były przede wszystkim rady sołeckie. Prace ruszyły już w ubiegłym roku, gdy zawieraliśmy stosowne umowy. Wiem, że radni powiatowi podjęli ostatnio uchwałę dotyczącą tych jubileuszy w regionie [oprócz sołectw gminy Goleszów obchodzą je też Zamarski czy Iskrzyczyn - dop. red.], ale póki co nie mamy informacji o planach Powiatu - stwierdziła wójt.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: