Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Goleszów ciągle się bawi!

Przez dwa dni obchodzą święto swojej gminy mieszkańcy Goleszowa. Wczoraj dożynki, dzisiaj dalsza część zabawy.
Kolejna gmina w naszym powiecie dziękowała za plony. Tym razem był to Goleszów, który dożynki łączy ze świętem gminy. Ponad 80 samochodów rolniczych, wozów strażackich i innego sprzętu wykorzystywanego na gospodarce ale i nie tylko, przejechało w sobotnie popołudnie przez centrum gminy. Rolnicy z gminy świętowali dożynki. Tym razem gospodarzami święta byli Państwo Justyna i Janusz Gajdzica z Cisownicy. Jak mówią, rolnicy z Goleszowa z tego roku powinni być zadowoleni. Gospodarujemy na 20 haktarach, mamy 40 krów, zajmujemy się wyłącznie produkcją mleka. – mówi pan Janusz. Tegoroczny rok był w miarę udany, przychówek dobry, plony są dobrze zebrane - dodaje pani Justyna.
 
Obrzęd dożynkowy przedstawił Dziecięco - Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Goleszów”, po nim z koncertem wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta z Kalet.
 
W tegorocznych dożynkach brali udział także zaproszeni goście, m.in delegacja z zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Reiskirchen. Ale byli też przedstawiciele z sołectwa... Goleszów. To wieś w gminie Mielec w województwie podkarpackim. Przyjeżdżamy tutaj już od wielu lat, ale w tym roku zostały te kontakty sformalizowane. W maju podpisaliśmy umowę partnerską pomiędzy gminami. Wiele zawdzięczamy w tych kontaktach kołu PTTK ‘Ślimoki’  – mówi Mieczysław Strzelczyk sołtys Goleszowa. Mieszkańcy ‘naszego’ Goleszowa gościli już parokrotnie w Goleszowie pod Mielcem, dalsze plany są ambitne, już planuje się występy zespołów z obu wsi.
 
 
Nawet nie pamiętam kiedy były dożynki jednodniowe – śmieje się wójt Goleszowa, Krzysztof Glajcar -  taką mamy tradycję, że bawimy się przez dwa dni. Kolejny raz impreza odbyła się przy współpracy z Wędrynią. Współpraca z tą czeską gminą trwa już od 9 lat. Wspólne działania układają się bardzo dobrze, udało się nam przeprowadzić wiele projektów – dodaje Glajcar. Wójt nie ukrywa, że największym było budowa kanalizacji w obu gminach. Od wielu lat natomiast udaje się organizować wspólne imprezy sportowe.
 
 
Tegoroczne dożynki udało się dofinansować z jednego z unijnych projektów, również wspólnie realizowanego przez Goleszów i Wędrynię. Ale z dofinansowaniem unijnym czy też bez, w Goleszowie nie mogło zabraknąć regionalnych przysmaków. Placki z wyrzoskami i domowe ‘kołocze’ – to serwowały panie z KGW z Lesznej Górnej. Już od czwartku się szykowałyśmy, upiekłyśmy ponad 60 blach ciasta. Samo pieczenia trwało od 5 rano w piątek. – przyznają Helena Mrózek i Janina Wantulok z KGW.
 
 
Niedziela to drugi dzień święta plonów, dzisiaj od godz.15.00 na scenie znajdującej się koło urzędu gminy, wystąpi Mirek Jędrowski z zespołem – Śląska biesiada. Na godzinę 19.00 zaplanowano zabawę taneczną z zespołem „Kilimandżaro”.
 
Zobacz fotoreportaże z Dożynek (Fot: Patryk Kłoda)
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: