Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Godziny ciszy w supermarkecie

Wiele osób również z naszego powiatu robi większe zakupy w sieciowych sklepach, których jest mnóstwo. Jeździmy do Bielska, Katowic czy za naszą południową granicę. Jednym z marketów, który wprowadził ciekawą inicjatywę jest bielski „Auchan”.

W 2019 roku sieć ta uruchomiła we wszystkich swoich sklepach akcję „Godziny ciszy” skierowane dla środowiska osób niepełnosprawnych ze spektrum autyzmu. Po kilku tygodniowej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z epidemią, osoby ze spektrum autyzmu lub nadwrażliwością sensoryczną od 8 września br. ponownie będą miały możliwość zrobienia zakupów w przyjaznych sensorycznie warunkach.

Akcja „Godziny ciszy” polega głównie na przyciemnieniu światła, wyłączeniu telewizorów, muzyki i komunikatów z głośników. Skorzystać z tego udogodnienia można będzie w każdy wtorek w godzinach 15:00-17:00 we wszystkich sklepach sieci na terenie całej Polski. Dodatkowo do dyspozycji kupujących w tym czasie oddana będzie specjalna, uprzywilejowana kasa. Wszystko po to, aby klientom zapewnić możliwość zrobienia zakupów w przyjaznym środowisku.

Światło – powoduje silny dyskomfort u osób ze spektrum autyzmu. Mając na uwadze szczególne potrzeby takich osób sieć „Auchan”, w 2019 roku uruchomiła projekt „Godziny ciszy”. Jego celem jest stworzenie kupującym ze spektrum autyzmu możliwości robienia zakupów w przyjaznym sensorycznie środowisku.

Osoby z autyzmem żyją wokół nas i często ich nie zauważamy, nie wiemy jak im pomóc i schylając głowę w dół przechodzimy koło nich. Jednak oni również potrzebują wyjścia z domu, zrobienia zakupów, spotkania się z drugą osobą. Czasem wybierając się do marketu w Bielsku we wtorek warto zapytać osobę właśnie z taką dysfunkcją czy nie ma ochoty na również taki wyjazd. Nas to nie kosztuje wiele, a osobie niepełnosprawnej da wiele radości.

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: