Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Godali po cieszyńsku

Konkurs gwar ''Po cieszyńsku po obu stronach Olzy'' organizowany od 11 lat wspólnie przez Sekcję Ludoznawczą ZG PZKO i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska? w swym założeniu miał odbywać się naprzemiennie raz po polskiej, raz po czeskiej stronie Olzy. Jednak zbiegiem okoliczności i technicznych możliwości po raz trzeci z rzędu eliminacje odbywały się po polskiej stronie. Tym razem współorganizatorem konkursu był Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy.

Eliminacje trwały dwa dni, 8 i 9 grudnia. Jury w składzie dr hab. Jadwiga Wronicz, pochodząca z Koniakowa Kierownik Pracowni Gwar Małopolskich Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk (przewodnicząca), Jadwiga Palowska, znawca folkloru dolańskiego prowadząca zespół folklorystyczny w Karwinie-Frysztacie, Leszek Richter, prezes Sekcji Ludoznawczej Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej i Adam Cekiera, przedstawiciel Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przesłuchało półtora setki uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.    

- Pierwszą edycję konkursu, w 2003 roku, organizowaliśmy również w cieszyńskim Domu Narodowym. Zakładaliśmy wówczas, że to będzie uroczystość z okazji odrodzenia Polski. Bo listopadowe święto jest rocznicą naszego odrodzenia, a nie wyjścia z niewoli. Ja jeszcze ze szkoły pamiętam, że to jest święto zmartwychwstania Polski i dla mnie jest to cudowne określenie. Bo Polski przecież nie było. I wówczas, te 11 lat temu zakładaliśmy, że z okazji święta 11 listopada zrobimy konkurs, który przypomni, że oprócz gwary tak zwanej śląskiej, czyli wschodniogórnośląskiej, na historycznej Ziemi Cieszyńskiej zrobimy konkurs lokalnej gwary. Z góry założyliśmy wtedy, że odbywać się będzie raz po polskiej, raz po czeskiej stronie – wspomina Adam Cekiera.

Ostatnie dwa lata konkurs odbywał się w MDK „Prażakówka” w Ustroniu. Tego roku przeniósł się do stolicy regionu.  - Cieszymy się bardzo, że gościmy tak ważną imprezę – przywitała w pierwszym dniu przesłuchań uczestników i organizatorów dyrektor Domu Narodowego Cecylia Gasz-Płońska.

Po drugim dniu przesłuchań jury wyłoniło zwycięzców, którzy zaprezentują się podczas koncertu laureatów zaplanowanego na 7 stycznia o 17.00 w sali PZKO przy ul. Bożka w Czeskim Cieszynie. Tam też uroczyście zostaną wręczone nagrody i medale.
 

(indi)


Zobacz fotoreportaże:
Dzień 1 - Zobacz
Dzień 2 - Zobacz 

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: