Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gminy dostały pieniądze na inicjatywy sołeckie

Najcenniejsze są te inicjatywy, które wychodzą od ludzi. W ramach konkursu Urzędu Marszałkowskiego „Inicjatywa Sołecka”, fundusze trafią do 10 miejscowości Śląska Cieszyńskiego z gmin Strumień, Goleszów, Hażlach i Skoczów.

 

Prawie 300 tys. zł otrzymały gminy z powiatu cieszyńskiego na realizację inicjatyw sołeckich. - Przekazujemy kolejne czeki w ramach Inicjatywy Sołeckiej, programu samorządu województwa śląskiego. To już  kolejna edycja oddolnej inicjatywy, kiedy mieszkańcy poprzez wójtów, sołtysów aplikują o środki na projekty może z punktu widzenia gmin małe, ale doniosłe z punktu widzenia członków lokalnych społeczności. Pomysły są różne: zagospodarowanie miejsc w przestrzeni publicznej, bezpieczne place zabaw, siłownie dla seniorów, miejsca odpoczynku, oświetlenie uliczne, ale także wydawnictwa na jubileusze ochotniczych straży pożarnych czy  kół gospodyń wiejskich. W tym roku złożono 188 wniosków. Na jednym z poprzednich posiedzeń Sejmiku Województwa Śląskiego radni zaakceptowali listę 100 najlepszych z nich. Serdecznie Państwu gratuluję, bo to właśnie Wasze projekty znalazły się na tej liście. Podpisaliście umowy, odbieracie czeki i już od jutra będziecie mogli realizować swoje przedsięwzięcia, które dobrze będą służyły mieszkańcom Waszych gmin i województwa - zaakcentował członek zarządu województwa śląskiego Grzegorz Boski.

22 maja br. Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej z budżetu Województwa Śląskiego w formie dotacji celowej gminom województwa śląskiego na realizację zadań wybranych w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka” w 2023 roku. W ramach tegorocznego konkursu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wpłynęło 188 wniosków. Pomoc finansowa w formie dotacji celowej została udzielona 100 zadaniom na kwotę 3 997 693,21 zł.


Cieszę się bardzo, że województwo śląskie premiuje projekty oddolne, wychodzące od mieszkańców. I to jest chyba najważniejsze. Sam pochodzę z małej miejscowości, gdzie potrzeby są wielkie. W dobie tak wielkiej centralizacji ten fundusz sołecki jest autentyczną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Oni je zgłaszają, oni realizują, często dodają jeszcze coś od siebie w czynie społecznym. Te drobne projekty z perspektywy całego województwa są wielkie dla małych gmin i robią na tym terenie dobrą robotę, czyli konsolidują ludzi wokół wspólnych projektów, zaspokajają ważne potrzeby i rozwiązują problemy – dodał Krzysztof Klimosz, również reprezentujący samorząd województwa.

Dotychczas z budżetu Województwa Śląskiego na zadania realizowane w ramach Konkursu „Inicjatywa Sołecka” w latach 2018-2022 zostały przeznaczone środki finansowe w wysokości ponad 16,7 mln zł.
W tym roku pieniądze trafią do Kowali, Bładnic i Kiczyc w gminie Skoczów na budowę i modernizację wiat przystankowych i wiaty przygotowanej na spotkania mieszkańcami. W sumie 40 tys. zł.
Ponad 81 tys. zł trafi do Bażanowic w gminie Goleszów na budowę placu zabaw.
Z kolei w gminie Hażlach realizowane będą trzy inicjatywy w Pogwizdowie, Rudniku i Brzezówce. W Pogwizdowie zakupiony zostanie sprzęt i gry sportowe, w Rudniku wybudowana zostanie altana wraz z wyposażeniem i wydana publikacja z okazji 500 lecia miejscowości, a w Brzezówce doposażone zostanie centrum sportowo-rekreacyjne przez budowę piłkochwytu. Wszystko za ponad 75 tys. zł.
Rekordowe wsparcie uzyskała gmina Strumień na realizację trzech projektów. W siedzibie OSP Zbytków zostaną zakupione krzesła do sali spotkań, wyposażone zostanie także boisko przy LKS Zabłociu w płkochwyty, a także wybudowana będzie altana w Pruchnej. Wszystko za prawie 100 tys. zł.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-30 11:07:04
Wiederholec: Jak ja się cieszę, że są pieniądze. Wielu mówiło, że PiS rozda wszystkie pieniądze a tu taka miła niespodzianka.
2023-06-30 13:10:39
oxjas1: Na razie to przedwyborcze , papierowe „czeki”, kiedy dotra pieniadze dla gmin ? Oto jest pytanie.?
2023-06-30 13:39:31
krzysztof.mn+: im bardziej władza chwali się że daje, tym większa pewność że coraz więcej zabiera dla siebie - ten system wdrożył PiS i najwyższa pora go rozmontować
2023-06-30 13:46:23
krzysztof.mn+: śmieszne, wręcz goowniane kwoty na tekturze wymalowane, a państwo polskie miliardy kar już płaci za Kaczyńskiego i Ziobry burdelowe rządy - setki miliardów z UE poszły się paść, za to każda suma się znajdzie na Rydzyka, biskupów, kurwizję, no i oczywiście na koryto dla PiS-iej władzy na każdym szczeblu, od gminy po Wiejską, od żony i kochanki po szwagra i kolegę z zawodówki
2023-06-30 14:58:17
Gif: Fart, za PO wyjedliśmy cały szczaw z nasypu i wszystkie śliwki ulęgałki, mirabelki
2023-06-30 16:26:22
sierżant_Niemyty_Wycior: Miejscowi od lat zmagali się z problemem złego stanu jednej z dróg. W końcu postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Sami utwardzili drogę, a potem zorganizowali jej oficjalne otwarcie. Nagranie z ceremonii stało się hitem internetu. Byli strażacy z transparentem o treści: "Droga finansowana z funduszy mieszkańców wsi przy pomocy ludzi dobrej woli korzystających z tej drogi". Na scenę wkroczył również mężczyzna przebrany za proboszcza, który z niecierpliwością oczekiwał na przyjazd swojego przełożonego. Największe emocje wywołał moment pojawienia się biskupa, który przyjechał eleganckim mercedesem z tablicą rejestracyjną "TACA". Został powitany chlebem przez mieszkanki Jutrkowa, które w hołdzie całowały mu dłoń. Nieoczekiwanie, biskup postanowił poświęcić nowo utwardzoną drogę. Ceremonia zakończyła się tradycyjnym przecięciem wstęgi. --- >facebook.com/watch/?v=599341718699629
2023-06-30 17:22:38
oxjas1: PiS uczynil z klamstw swoj fundament wladzy !
2023-06-30 17:24:56
oxjas1: Pieniedzy nie ma, bo rozdaja ( nie mowiac o olbrzymich pozyczkach z Korei pln) . A to wszystko z podatkow od wyborcow KO, jedynych pracujacych w Polsce.
2023-06-30 18:52:43
Wiederholec: oxjas1 jak nie ma jak są i je rozdają
2023-07-01 14:27:59
oxjas1: Pewnie ze sa, wiederholec - z kolejnych pozyczek od Koreii lub innego panstwa - moze Chin ? Albo Glapinski dodrukuje na kielbase wyborcza kolejny +. - [ ] Dlug publiczny rosnie szybciej poza budzetem niz w budzecie. Polska prowadzi dwie statystyki zadluzenia - na uzytek krajowy i unijny. Roznica miedzy nimi jest rekordowa i siega juz 322 mld zl. Ale tego rezimowa TVPiS nie pokaze.
2023-07-01 14:30:26
oxjas1: A teraz pytanie - pieniadze ( ktore beda splacac wnuki i prawnuki) czy demokracja, pieniadze czy prawo, pieniadze czy sprawiedliwosc i uczciwosc, pieniadze czy Konstytucja i trojpodzial wladzy. Tak, wybor jest prosty. A podsluchy to nie znaczy to samo, co byc blisko ludzi !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: