Gmina Hażlach stawia na rozwój ...

Realizacja wielu zadań i inwestycji jest możliwa dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Bardzo dobrze w tym zakresie radzi sobie gmina Hażlach. O potencjał gospodarczy gminy pytamy Wójta Grzegorza Sikorskiego.

Spotkanie Wójta Gminy Hażlach Grzegorza Sikorskiego z Grzegorzem Sikorskim - dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy, które odbyło się kilka tygodni temu, było okazją do rozmów na temat pozyskiwania środków unijnych oraz ciągłego podnoszenia kwalifikacji personelu w tym zakresie, a także jakości współpracy sektora nauki, biznesu oraz samorządu. Gmina Hażlach w obszarze pozyskiwania środków zewnętrznych odnosi wiele sukcesów, jednak jak podkreśla włodarz kolejna perspektywa budżetowa Unii będzie mniej korzystna dla Polski.

Od samego początku swojego urzędowania rozpocząłem działania w zakresie dywersyfikowania dochodów podatkowych gminy przy równoczesnym optymalizowaniu ponoszonych wydatków bieżących. Starania te przyniosły stopniowy wzrost nadwyżki operacyjnej, czyli kwoty przeznaczanej na inwestycje. Jednak bez znaczącego wzrostu przedsiębiorczości – inwestycji prywatnych, nie uzyskamy satysfakcjonującego nas wzrostu wpływów do budżetu z podatków lokalnych oraz CIT i PIT, które zastąpiłyby obecnie pozyskiwane środki unijne. Dlatego bardzo się cieszę, że dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Pan Grzegorz Sikorski wyszedł z propozycją, aby w gminie Hażlach zorganizować szkolenie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie pozyskiwania środków unijnych na rozwój własnej działalności gospodarczej. Wyzwania przed którymi stoimy, to stopniowe przechodzenie od gospodarki materiałochłonnej do gospodarki opartej na wiedzy i nowoczesnych technologiach. Aby dane przedsiębiorstwo mogło się rozwijać, potrzebuje wysokokwalifikowanej kadry na każdym szczeblu organizacyjnym – podkreśla Wójt Grzegorz Sikorski.

Ponieważ jednym z punktów spotkania było zaprezentowanie przez wójta potencjału gospodarczego Gminy Hażlach, poprosiliśmy włodarza Sikorskiego o krótkie podsumowanie ostatnich lat pod kątem rozwoju gminy. Dwukrotnie zwiększyliśmy wydatki majątkowe w stosunku do poprzedniej kadencji, w tym pięciokrotnie na poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Stworzyliśmy bazę terenów inwestycyjnych w ramach Międzygminnej Strefy Gospodarczej, równocześnie wprowadzając ulgi podatkowe dla inwestorów inwestujących w naszej gminie. Stopniowo obniżaliśmy poszczególne podatki, co pomimo wzrostu wartości realizowanych inwestycji nie wpłynęło na poziom zadłużenia. Nadal jesteśmy najmniej zadłużoną gminą w powiecie oraz jedną z najmniej zadłużonych w kraju. Sukces ten jest wynikiem pozyskiwania ogromnych – jak na naszą gminę – środków unijnych i rządowych. Środki te przeznaczamy m.in. na inwestycje drogowe, gdzie na dzień dzisiejszy podwoiliśmy liczbę przebudowywanych dróg gminnych i powiatowych, edukację oraz stworzenie centrów integrujących mieszkańców poszczególnych sołectw. Bardzo cieszy fakt, że z roku na rok rośnie liczba mieszkańców w naszej gminie – i również w tej kategorii możemy zaliczyć się do ścisłej czołówki w powiecie cieszyńskim. Oznacza to, że udało nam się zmienić postrzeganie naszej gminy. Coraz częściej słyszymy, że gmina Hażlach jest nie tylko atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, ale również spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, czy znajomych – wylicza wójt Sikorski.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-06-13 11:14:08
filok: Gmina Hażlach stawia na rozwój ? Bardzo śmieszne... mam w gminie działkę i gmina rzuca mi tylko same kłody pod nogi abym tylko nie mógł się na niej wybudować. I to nie tylko ja mam ten problem. Dziękuję Panie Wójcie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją