Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Głuszce wciąż obecne w regionie

Głuszce to gatunek, który w Polsce jest pod szczególną ochroną.. 20 lat temu w Beskidzie Śląskim dziko żyło ich zaledwie 10. Dlatego każde spotkanie z tym majestatycznym ptakiem cieszy. O tym, że głuszce wciąż są w regionie spotykane poinformowało Nadleśnictwo Wisła.

W 2018 roku polska populacja głuszca wynosiła zaledwie 600 osobników. Kilkanaście lat temu na Śląsku Cieszyńskim można było spotkać zaledwie 10 osobników. Obecnie nie wiadomo ile leśnych kuraków żyje w regionie, jednak Nadleśnictwo Wisła Poinformowało o szczęśliwym spotkaniu z jednym z nich - 20 lat temu ich populację oszacowano zaledwie na 10 sztuk. Łatwiej było spotkać niedźwiedzia niż tego z natury płochliwego ptaka. Głuszca, bo o nim mowa, można jednak spotkać dzisiaj zdecydowanie częściej! Cieszymy się bardzo, że duży w tym udział miały działania naszej Wolierowej Hodowli Głuszców. Kogut ze zdjęcia spotkany został podczas obchodu w jednym z wiślańskich leśnictw. Obserwujcie uważnie wierzchołki drzew podczas górskich wędrówek, być może czeka tam na Was taka wspaniała niespodzianka – poinformowało Nadleśnictwo Wisła.

Niska populacja Głuszca sprawiła, że nadleśnictwa, w tym Nadleśnictwo Wisła uruchomiło wolierową hodowlę tych ptaków. Niestety, ta nastręczyła pewnych problemów. Lasy Państwowe informują, że jedną z najlepiej zorganizowanych hodowli jest właśnie ta prowadzona przez Wiślańskie Nadleśnictwo. 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-17 22:45:08
św. Patryk.: miejscowi myśliwi już ostrzą zęby na kuraka, powieszą se wypchanego nad łóżkiem, obok świętych obrazków z JP II i Maryją Zawsze Dziewicą
2021-02-18 03:27:35
Gigi13: Oby ptaków jak najwięcej... Ptaków nie gołębi ;)
2021-02-18 08:33:02
kamila222216: SW.patryk chyba się nie wyspales
2021-02-18 14:47:37
św. Patryk.: o tym oni sami otwarcie między sobą mówią, dziś 90% przypadków kłusownictwa i zabijania gatunków pod ochroną to sprawka pożal się boże "myśliwych"
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: