Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę górską? Zaolzie. Z Boconowic na Skałkę, zejście do Mostów

Kolejna propozycja wycieczki, podczas której schodzimy w innym miejscu, aniżeli wychodziliśmy. Obie miejscowości: Boconowice i Mosty koło Jabłonkowa, leżą przy linii kolejowej, którą pociągi jeżdżą co godzinę. Dojazd z Cieszyna, a konkretnie z Czeskiego Cieszyna, nie stanowi więc problemu.

Tak więc z Czeskiego Cieszyna jedziemy do Boconowic (pociągi jeżdżą około 20 min. po każdej pełnej godzinie). Gdy wysiądziemy z pociągu idziemy 500 metrów wzdłuż peronu. Na jego końcu ustawiono turystyczny drogowskaz. Odtąd aż na samą Skałkę, a więc 7 km, prowadzić nas będą znaki żółtego szlaku turystycznego.

Niedaleko za zejściem z peronu, gdy, już w lesie, szlak skręca w prawo przed torami, wiedzie on mocno błotnistą leśną drogą z wielkimi kałużami. Można jednak odcinek ten przemierzyć suchą stopą idąc wydeptaną równolegle do drogi, którą prowadzi szlak, ścieżką. 

Po pół kilometrze od końca długiego peronu szlak doprowadza nas do drogi asfaltowej. Skręcamy nią w lewo, w dół. Gdy po kolejnych 400 metrach dojdziemy do następnej asfaltowej drogi – głównej drogi do Łomnej -  skręcamy w prawo, w górę, by po kilkunastu metrach skręcić w lewo, przez drewniany mostek przerzucony przez rzeczkę Łomna. Za mostkiem skręcamy w lewo. Biegną tutaj wspólnie szlaki pieszy i rowerowy.

Po chwili jednak pieszy żółty szlak turystyczny, którym podążamy, skręca w prawo, w górę, w las. Po przejściu przez przejazd kolejowy wchodzimy ponownie w las. Znów pod stopami mamy leśną drogę gruntową. 

Stąd na Skałkę mamy jeszcze 5 km pod górę. Szlak wiedzie częściowo lasem, częściowo zaś terenem odkrytym, z którego rozciągają się piękne widoki na góry. 

Nieco ponad pół kilometra przed chatą Filipka prowadzący ścieżką szlak dochodzi do leśnej drogi dojazdowej do schroniska, którą wiedzie także szlak rowerowy. 

Od chaty Filipka schodzimy niecałe 4 km, co zajmie nam niecałą godzinę, do Mostów koło Jabłonkowa kierując się znakami czerwonego szlaku turystycznego. Szlakiem tym wiodła, tyle, że w odwrotną stronę, część propozycji wycieczki Z Mostów koło Jabłonkowa przez Murzynkowy Wierch, Połomy, Biały Krzyż do Morawki.

Czerwony szlak turystyczny doprowadzi nas wprost na dworzec kolejowy, z którego pociągi do Czeskiego Cieszyna odjeżdżają 6 lub 10 min. po każdej pełnej godzinie. Za nami 11 km górskiej trasy, której przejście zajmie nam niecałe 4 godziny samego marszu.

(indi)

 

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: