Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Folk metal znów zabrzmi w Brennej. Przed nami dziesiąta słowiańska noc

Już po raz dziesiąty w brenneńskim amfiteatrze odbędzie się Słowiańska Noc Folk-Metalowa. W tym roku zagrają wykonawcy zarówno z Polski i Czech, jak i Niemiec, a nawet Wysp Owczych. Festiwalowi będą towarzyszyć także Dni Dawnych Kultur.

X Słowiańska Noc Folk-Metalowa odbędzie się 20 lipca. Gwiazdą będzie farerski zespół Hamradun, dla którego będzie to pierwszy występ w naszym kraju. Na swoim koncie mają już trzy wydane albumy, z czego ostatni ukazał się 4 maja. Co ciekawe, teksty utworów sekstetu z Wysp Owczych pisane są po farersku. Kapela podkreśla, że chodzi tu o utrwalanie i upowszechnianie języka, którym włada około 55 tysięcy ludzi na samym archipelagu i około 15 tysięcy Farerów rozsianych po całym świecie.

 

Do Brennej przyjedzie też niemiecki Finterfrost. To zespół ze Schwarzwaldu, który wydał do tej pory pięć albumów (ostatni w 2019 roku) i trzy EP-ki, ostatnią przed rokiem. Inspiruje ich natura, niemieckie legendy oraz świat fantasy.

 

Ostatnim zagranicznym gościem będzie czeski Odraedir. To prascy pagan metalowcy, którzy do tej pory wydali dwa longpleje, z czego ostatni w 2023 roku.

Na nocy, która odbędzie się 20 lipca w Brennej, zobaczymy też czterech polskich wykonawców - poza "gospodarzami", czyli Radogostem i brenneńskimi Sójkami, będą to Łysa Góra oraz Wandal. Pierwszy z zespołów założony został w Piasecznie w 2012 roku i do tej pory wydał cztery krążki, w których poruszają tematykę słowiańskiej kultury i tradycji. Wandal z kolei to polsko-norweska grupa, która przymierza się do wydania debiutanckiego albumu. Jej wokalistką jest Izabela Sobota, która występowała w popularnym programie X-Factor.

Słowiańskiej Nocy Folk Metalowej towarzyszyć będą także Dni Dawnych Kultur, które w tym roku potrwają aż przez 3 dni. Wśród gości pojawi się między innymi David French - cieszyński tłumacz książek, który na język angielski przekładał m.in. sagę o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Odbędą się też spotkania z historykami - Michaelem Morysem Twarowskim i Wojciechem Grajewskim. Szczegóły na plakatach. 

kr

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-06-07 16:07:31
koszor: Ponad 1000 lat temu przyjęliśmy chrześcijaństwo. Mamy wielu wspaniałych świętych, hymn "Bogurodzicę", papieża Polaka. Po co więc wracać do kultu demonów i szatana?
2024-06-07 16:56:42
Oko: Dla równowagi, a przynajmniej jej namiastki.
2024-06-08 13:22:48
Malineo: @koszor Po to, żeby co poniektórych rozbolało co nieco. Ponad 1000 lat temu chrześcijaństwo zostało nam narzucone. Inaczej Chrześcijanie by nas wyrżnęli, jak to zrobili w dziesiątkach miejsc na świecie. Nie miało to nic wspólnego z wolnym wyborem i przyjmowaniem. Teraz mamy wolny kraj, świecki. Możesz sobie śpiewać swoje hymny i kłaniać się swoim świętym. Ale inni też mogą i mają do tego pełne prawo. PS.: szatana i demony też wymyślili Chrześcijanie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: