Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Fizyka bilardu - nowy przedmiot na Uniwersytecie w Ołomuńcu

Od nowego roku akademickiego w Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu prowadzone będą zajęcia z nietradycyjnego przedmiotu - "fizyki bilardu". Zdaniem pedagogów przy grze studenci lepiej przyswoją sobie podstawowe zasady fizyki.

"Chcemy - z jednej strony - pokazać bardziej atrakcyjną stronę fizyki, a z drugiej oczekujemy aktywnego podejścia studentów do przedmiotu" - powiedział szef katedry optyki ołomunieckiego uniwersytetu, Zdeniek Hradil. Jego zdaniem studenci w atrakcyjny sposób będą mogli dowiedzieć się np., co to jest toczenie się, tarcie, ślizg oraz jakie siły oddziałują przy zderzeniu dwóch kul, a jakie przy uderzeniu kuli w bandę.

W ramach przedmiotu "fizyka bilardu" planowane są wykłady i ćwiczenia: "Uderzenie poziomo ustawionym kijem bilardowym", "Zderzenie dwóch kul" czy "Odbicie od jednej i drugiej bandy".

Jako stół bilardowy wykorzystywany będzie stary tzw. stół optyczny, który waży dwie tony, a który do tej pory zabierał jedynie miejsce na korytarzu Wydziału Nauk Przyrodniczych. "Nie wiem, kto wpadł na ten pomysł, ale kiedy już zapadła decyzja, zleciliśmy dorobienie band i obciągnięcie stołu suknem. Kupiliśmy kule i kije bilardowe. Prawdą jest, że stół jest trochę większy niż stół standardowy, ale gra się na nim wyjątkowo dobrze" - podkreślił Hradil.

Przedmiot "fizyka bilardu" wykładać będzie doc. Richard Horak, który jest także graczem ołomunieckiego klubu bilardowego. Już obecnie w piwnicy wydziału udziela on lekcji lektorom i doktorantom katedry optyki, aby - w przypadku wielkiego zainteresowania studentów nowym przedmiotem - byli przygotowani do prowadzenia zajęć.

Zdaniem Zdeńka Hradila "fizyka bilardu" nie sprawi, że ołomuniecki uniwersytet zamieni się w wylęgarnię bilardowych talentów. Jego zdaniem najlepsi gracze profesjonalni po prostu, intuicyjnie wyczuwają, jak i z jaką siłą uderzyć w kulę. "Żaden z nich nie ma na taką okazję przygotowanych stosownych równań"
źródło: Radio ZET
dodał: tc

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: