Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Finisz remontów, wakacji też

Kiedy dzieci i młodzież intensywnie wypoczywała podczas wakacji, w szkołach intensywnie pracowano. To jedyny czas, kiedy w placówkach można przeprowadzić poważniejsze remonty.
Już za trzy dni dzieci i młodzież wrócą do nauki w klasach. W części z nich unosić się będzie jeszcze zapach świeżej farby. Jednak tegoroczne inwestycje były o wiele mniejsze, niż te w poprzednich latach. Cieszyńskie starostwo na mniejszą skalę przeprowadzało remonty w szkołach, którymi zarządza. Spowodowane było to zakończeniem programów unijnych, z których można pozyskiwać środki na prace. Niemniej jednak wydział inwestycji, który zajmuje się remontami w placówkach oświatowych, na remonty w 2012 roku wydał w sumie ponad milion 150 tysięcy złotych.
 
Pieniądze na remonty pochodziły ze środków, które dodatkowo przekazywał zarząd powiatu jak również te, które pochodziły z subwencji oświatowej - wyjaśnia Maria Pindór naczelnik Wydziału Edukacji cieszyńskiego starostwa.
 
Najpoważniejsze i jednocześnie najbardziej kosztowne prace przeprowadzono w II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. Tutaj za 480 tysięcy złotych wyremontowano dach na budynku szkoły. Sto tysięcy wydano na remont instalacji elektrycznej w ZSGH w Wiśle. Tutaj prace zakończą się końcem października. Jednak nie będzie to kolidowało z rozpoczynającym się za kilka dni rokiem szkolnym, ponieważ część prac będzie przeprowadzana w internacie, w pokojach gdzie nie będzie młodzieży.
Dodatkowo w Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych termomodernizacja obiektu i wymiana instalacji elektrycznej pochłonęła ponad 230 tysięcy złotych - dodaje Pindór.
 
 
 
Te najpoważniejsze remonty prowadzone są przez wydział inwestycji, jednak szkoły same, z własnych środków, również modernizują swoje placówki. To częściowo dzięki budżetowi powiatu ale również ze środków rady rodziców czy dochodów własnych, wypracowanych przez placówki. Do końca lipca, tylko z tych dwóch ostatnich źródeł, szkoły przeprowadziły remonty o wartości ponad 430 tysięcy złotych.
 
Były to drobniejsze remonty czy zakupy, nie mniej istotne z punktu widzenia szkoły. I tak dla przykładu w ZSO im. Pawła Stalmacha w Wiśle naprawiono i częściowo wymieniono rynny spustowe oraz wyremontowano parkiety w salach lekcyjnych, w ZSEG w Cieszynie zakupiono 18 komputerów, kamerę monitoringu, przeprowadzono tutaj również remont pracowni gastronomicznej.
 
Jak informuje szefowa edukacji w powiecie, remonty już się zakończyły i rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się bez jakichkolwiek zakłóceń.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: