Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Filmowa wędrówka po afrykańskim lądzie w skoczowskim kinie

Po raz pierwszy w skoczowskim kinie gości AfryKamera – Ogólnopolski Festiwal Filmów Afrykańskich. Wszystko za sprawą aktywności Teatru Elektrycznego widzowie będą mogli poznać Afrykę widzianą oczami Afrykanów, a nie jak zwykle z perspektywy europejskiej i amerykańskiej.

Nie tylko w dużych miastach, także w Skoczowie w dniach 12-15 grudnia odbywa się 14. Festiwal AfryKamera – Ogólnopolski Festiwal Filmów Afrykańskich. AfryKamera  to najstarszy festiwal prezentujący dorobek kinematografii afrykańskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. - Krajem przewodnim 14. edycji festiwalu jest SUDAN. Tegoroczny program AfryKamery obejmuje najlepsze filmy twórców afrykańskich, filmy poświęcone środowisku naturalnemu oraz obrazom Afryki w polskim obiektywie. Zaplanowano m.in. pokazy filmów dla dzieci w ramach sekcji "AfroKids", których lektorem jest nie kto inny, jak Krystyna Czubówna. Ponadto podczas festiwalu zaprezentowane będą dwa bloki filmów krótkometrażowych, poświęcone duchowości i tożsamości. Jak wygląda Afryka dzika? O tym, czy nasze stereotypy na temat tego kontynentu i jego mieszkańców są prawdziwe, warto przekonać się osobiście, biorąc udział w niezwykłym przeglądzie filmowym, zaplanowanym na połowę grudnia w skoczowskim teatrze Elektrycznym. – zachęcają organizatorzy i szczególnie polecają - Wszystkie filmy pokazywane na festiwalu są atrakcyjne, ale obrazem, o którym warto wspomnieć szczególnie ciepło jest film LIYANA, który zdobył powszechne uznanie i przeszło 30 międzynarodowych nagród filmowych. To nowatorska i wyjątkowo poetycka historia o miłości, wytrwałości i nadziei. Mali mieszkańcy sierocińca w afrykańskim Królestwie Eswatini pod opieką znanej pisarki tworzą niezwykłą baśń, wyczarowując świat pełen magii, który twórcy filmu powołują do życia na ekranie. Kreują dziewczynkę o imieniu Liyana, a jej przygody odzwierciedlają ich własne przeżycia. W efekcie tworzą coś zupełnie niezwykłego. Filmowa animacja, z którą przeplata się opowieść, ilustruje kolejne, wymyślone przez dzieci dramatyczne zdarzenia z życia dziewczynki. Finalnie otrzymujemy wspaniałą przygodową opowieść, która – choć wyraźnie zanurzona w konkretnej rzeczywistości codziennego życia swoich małych autorów – ma bardzo uniwersalny wydźwięk.

Seanse 14. AfryKamery w kinie Teatr Elektryczny zaplanowane na najbliższy weekend:

13grudnia (PIĄTEK)

  • 17:00 AFROKIDS: Liyana, reż. Aaron Kopp, Amanda Kopp / USA / Suazi 2017 / dla dzieci 10+ (lektor Krystyna Czubówna)
  • 30 Miłosierdzie dżungli, reż. Joël Karekezi / Belgia / Francja 2018

14grudnia (SOBOTA)

  • 17:00 AFROKIDS: Liyana, reż. Aaron Kopp, Amanda Kopp / USA / Suazi 2017 / dla dzieci 10+ (lektor Krystyna Czubówna)
  • 18:30 Utracone twarze, reż. Piotr Cieplak / Wielka Brytania 2017

15grudnia (NIEDZIELA)

  • 00 AFROKIDS: Minga i złamana łyżka, reż. Claye Edou / Kamerun 2017 / dla dzieci 6+ (lektor Krystyna Czubówna)
  • 30 Spójrz na mnie, reż. Néjib Belkadhi / Tunezja / Francja / Katar 2018

Festiwal finansowany jest przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Ambasadę Republiki Południowej Afryki w Warszawie.

Więcej informacji na temat wydarzenia: http://mck.skoczow.pl/pl,news,1121,festiwal-afrykameraw-skoczowie.html

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: