Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Film o początkach szpitala

W sobotę 18 lutego 2012 roku, w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, pojawił się duch pierwszego dyrektora tego szpitala - dr Hermana Hinterstoissera. Ekipa TVP Katowice sfilmowała kilka scenek z bogatej historii szpitala m.in otwarcie pawilonu III, którego dokonała Hrabina Gabriela von Thun und Hohenstein, przywożenie rannych żołnierzy polskich i niemieckich z potyczek pod Skoczowem, pomoc żywieniową ze strony wojsk radzieckich, a także wiele scen współczesnych.

Zmontowany film zostanie po raz pierwszy, pokazany podczas koncertu charytatywnego jaki odbędzie się 24 lutego 2012 roku, o godz. 18.00, w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Impreza organizowana jest już po raz czwarty przez Dyrekcję Szpitala Śląskiego w Cieszynie wspólnie z Fundacją Zdrowia Śląska Cieszyńskiego oraz Starostwem Powiatowym w Cieszynie. Zebrane podczas koncertu ZPiT "Śląsk" im. St. Hadyny środki, zostaną przeznaczone na zakup lasera dla Oddziału Urologicznego. 

W czerwcu 1892 roku przyjęto pierwszego pacjenta w Szpitalu Śląskim, w tym roku więc koncert ma szczególny charakter; obchodzony jest bowiem jubileusz 120-lecia Szpitala Śląskiego oraz 50-lecia cieszyńskiej neurologii..

Podczas poprzednich edycji koncertu charytatywnego ZPiT ”Śląsk”, zbierano środki na zakup elektromiografu dla Oddziału Neurologicznego, laparoskopu dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz napędu ortopedycznego z oprzyrządowaniem dla Oddziału Urazowo-Ortopedycznego. Z pieniędzy zebranych podczas tegorocznego koncertu, zakupiony zostanie laser dla Oddziału Urologicznego.

Zespół „Śląsk” przedstawi program „W Europie ze Śląskiem”. Jest to obszerna prezentacja muzycznych, wokalnych i tanecznych popisów, charakterystycznych dla kręgu państw i narodów Unii Europejskiej, a także najbardziej znanych pozycji z programów Zespołu „Śląsk”. W repertuarze wokalnym oprócz popularnych utworów jak „Karolinka”, „Szła dzieweczka do laseczka”, znajdują się pieśni państw europejskich w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny takie jak: „Athina”, „Green Sleeves” itd. oraz popisowe utwory chóralne B. Smetany, G. Verdiego i E. Di Capua. Porywające tańce, zarówno polskie, jak i narodów Unii Europejskiej są dziełem cenionych choreografów takich jak: E. Kamińska, H. Chojnacka, J. Kubanka, Z. Rudnicka, W. Stefanik i M. Zubkow. Program jest barwną opowieścią o polskiej kulturze ludowej i narodowej oraz o wielkiej rozmaitości kultur innych narodów.

Bilety w cenie: 40 zł., 55 zł., 65 zł.,100 zł., są do nabycia w kasie Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Tel. kontaktowy 33/857 75 90


 

źródło: mat.pras/ ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: