Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Festiwalowy przewodnik (4)

Od niedzieli w Cieszynie trwają dwa festiwale - „Kręgi Sztuki” i „Wakacyjne kadry”. Podczas ośmiu dni – co najważniejsze: bezpłatnie - mamy okazję uczestniczyć w ponad stu imprezach kulturalnych. Sami próbujemy się połapać w tym nadmiarze. Z tą myślą postanowiliśmy stworzyć dla Was subiektywny przewodnik po najciekawszych naszym zdaniem festiwalowych wydarzeniach. Dziś publikujemy jego trzecią część obejmującą najciekawsze wydarzenia piątku (15 lipca) i soboty (16 lipca).

Piątek (15 lipca)

Filmy:

13:00 (Uniwersytet Śląski
): Dla mnie – osoby, która większość swojego życia traci na rozmyślaniu jak reaktywować The Clash – zupełnie niezrozumiałym jest powszechna miłość do zespołu, który nie miał basisty. Nie sposób nie zgodzić się jednak, że The Doors – jak mało kto – wpłynęli na oblicze muzyki rozrywkowej. „The Doors. Historia nieopowiedziana” DiCillo to idealna propozycja dla wszystkich zainteresowanych muzyką i historią tego popularnego zespołu. Jednak pozycja kultowego filmu „The Doors” w reżyserii Olivera Stone'a pozostanie niezagrożona.

20:00 (Kino Piast): Na naszych łamach z Marek Mendroch z Kina „Piast” tak zachęcał do obejrzenia tego filmu: - Twórcy „Czarnego czwartku” ukazują jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju z dokumentalną precyzją, niezwykłą dbałością o detale charakteryzujące epokę i bezprecedensowym rozmachem. Przejrzyście połączono w filmie inscenizację losów ofiar Grudnia`70 z fragmentami archiwalnymi. Mam nadzieję, że wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i Michała Kowalskiego jako Stefanii i Brunona Drywów, zainspirują młodego widza do refleksji nad realiami totalitarnego systemu.

Wernisaże:

15:00 (Galeria Szara):
Macie swoje ulubione blogi fotograficzne? Galeria Szara zaprasza na wernisaż wystawy Blogspot, która pyta o zjawisko jakim jest blog fotograficzny i o używanie tego medium przez świadomych twórców. Blogspot to szansa obejrzenia prac takich artystów jak: Anna Bajorek, Karol Grygoruk, Marcin Grabowiecki, Monika Kotecka / Kama Rokicka, Rafał Milach, Marcin Morawicki, Michał Łuczak, Bart Pogoda.

Sobota (16 lipca)

Spotkania:

13:00 (Kino Piast): Spotkanie z twórcami filmu „Wszystkie kobiety Mateusza”.
Przekonamy się, czy kamera pokochała Cieszyn.

Koncerty:

17:00 (Teatr im. A. Mickiewicza):
Nazywana „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” Muariolanza w ciągu pięciu lat wydała cztery płyty i zagrała prawie sto koncertów. Piątą rocznicę wydania debiutanckiej płyty „Muarioland” zespół świętuje na specjalnym koncercie urodzinowym.

21:15 (Rynek): Koncert warszawskiej grupy Vavamuffin. Nazwa zespołu to połączenie dwu słów: jamajskiego „raggamuffin” oznaczającego styl śpiewania i „Vava” czyli Warszawy. Powstały w 2003 roku zespół grający muzykę reggae oraz raggamuffin ma siłę kilku dywizji. Oczywiście pod dowództwem odnoszącego dziś spektakularne solowe sukcesy Pablopavo. Tego nie można przegapić.

(łg)

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: