Festiwalowy przewodnik (4)
Od niedzieli w Cieszynie trwają dwa festiwale - „Kręgi Sztuki” i „Wakacyjne kadry”. Podczas ośmiu dni – co najważniejsze: bezpłatnie - mamy okazję uczestniczyć w ponad stu imprezach kulturalnych. Sami próbujemy się połapać w tym nadmiarze. Z tą myślą postanowiliśmy stworzyć dla Was subiektywny przewodnik po najciekawszych naszym zdaniem festiwalowych wydarzeniach. Dziś publikujemy jego trzecią część obejmującą najciekawsze wydarzenia piątku (15 lipca) i soboty (16 lipca).
Piątek (15 lipca)
Filmy:
13:00 (Uniwersytet Śląski): Dla mnie – osoby, która większość swojego życia traci na rozmyślaniu jak reaktywować The Clash – zupełnie niezrozumiałym jest powszechna miłość do zespołu, który nie miał basisty. Nie sposób nie zgodzić się jednak, że The Doors – jak mało kto – wpłynęli na oblicze muzyki rozrywkowej. „The Doors. Historia nieopowiedziana” DiCillo to idealna propozycja dla wszystkich zainteresowanych muzyką i historią tego popularnego zespołu. Jednak pozycja kultowego filmu „The Doors” w reżyserii Olivera Stone'a pozostanie niezagrożona.
20:00 (Kino Piast): Na naszych łamach z Marek Mendroch z Kina „Piast” tak zachęcał do obejrzenia tego filmu: - Twórcy „Czarnego czwartku” ukazują jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju z dokumentalną precyzją, niezwykłą dbałością o detale charakteryzujące epokę i bezprecedensowym rozmachem. Przejrzyście połączono w filmie inscenizację losów ofiar Grudnia`70 z fragmentami archiwalnymi. Mam nadzieję, że wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i Michała Kowalskiego jako Stefanii i Brunona Drywów, zainspirują młodego widza do refleksji nad realiami totalitarnego systemu.
Wernisaże:
15:00 (Galeria Szara): Macie swoje ulubione blogi fotograficzne? Galeria Szara zaprasza na wernisaż wystawy Blogspot, która pyta o zjawisko jakim jest blog fotograficzny i o używanie tego medium przez świadomych twórców. Blogspot to szansa obejrzenia prac takich artystów jak: Anna Bajorek, Karol Grygoruk, Marcin Grabowiecki, Monika Kotecka / Kama Rokicka, Rafał Milach, Marcin Morawicki, Michał Łuczak, Bart Pogoda.
Sobota (16 lipca)
Spotkania:
13:00 (Kino Piast): Spotkanie z twórcami filmu „Wszystkie kobiety Mateusza”. Przekonamy się, czy kamera pokochała Cieszyn.
Koncerty:
17:00 (Teatr im. A. Mickiewicza): Nazywana „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” Muariolanza w ciągu pięciu lat wydała cztery płyty i zagrała prawie sto koncertów. Piątą rocznicę wydania debiutanckiej płyty „Muarioland” zespół świętuje na specjalnym koncercie urodzinowym.
21:15 (Rynek): Koncert warszawskiej grupy Vavamuffin. Nazwa zespołu to połączenie dwu słów: jamajskiego „raggamuffin” oznaczającego styl śpiewania i „Vava” czyli Warszawy. Powstały w 2003 roku zespół grający muzykę reggae oraz raggamuffin ma siłę kilku dywizji. Oczywiście pod dowództwem odnoszącego dziś spektakularne solowe sukcesy Pablopavo. Tego nie można przegapić.
(łg)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.