Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Festiwalowy przewodnik (3)

Od niedzieli w Cieszynie trwają się dwa festiwale - „Kręgi Sztuki” i „Wakacyjne kadry”. Podczas ośmiu dni – co najważniejsze: bezpłatnie - mamy okazję uczestniczyć w ponad stu imprezach kulturalnych. Sami próbujemy się połapać w tym nadmiarze. Z tą myślą postanowiliśmy stworzyć dla Was subiektywny przewodnik po najciekawszych naszym zdaniem festiwalowych wydarzeniach. Dziś publikujemy jego trzecią część obejmującą najciekawsze wydarzenia środy (13 lipca) i czwartku (14 lipca).

Środa (13 lipca)

Filmy:

17:00 (Krytyka Polityczna, Zamkowa 1):
W ramach Kręgów Sztuki cieszyńska Krytyka Polityczna pokaże szeroko dyskutowane filmy izraelskiej artystki Yael Bertany: „Mary Koszmary”, „Mur i wieża” oraz „Zamach”. Ta trylogia – artystka mierzy się w niej m.in. z zagadnieniem antysemityzmu - reprezentowała Polskę w Wenecji na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki.

20:00 (Kino Piasta): Komiksowy „Jeż Jerzy” jest kimś między oficerem Olgierdem Halskim z „Ekstradycji”, Mc Gyverem, całą Drużyną A, napadem Podbeskidzia i komiksową wersją Kapitana Klossa. Nie trudno zorientować się, że taki bohater nie może istnieć naprawdę, a narodził się w głowach prawdziwych twórczych szaleńców. Scenarzystą serii jest Rafał Skarżycki, a rysownikiem - Tomasz „Lew” Leśniak twórcy popularnej komiksowej serii „Tymek i Mistrz”. „Jeż Jerzy” - zwariowany bohater - „w realiach współczesnej Polski wydaje wojnę dresiarzom i skinom, a także bezlitośnie wyśmiewa się z naszym narodowych wad i słabości”.

Wykłady:

11:00 (Galeria Szara):
Filozof dr Wanda Kamińska zastanowi się nad aspektem moralności w kontekście sztuki. Kamińska naukowo związana jest z Instytutem Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie, obroniła doktorat na KUL na temat „Problem uprawomocnienia etyki w kontekście rozważań wybranych przedstawicieli postmodernizmu filozoficznego”.

Czwartek (14 lipca)

Filmy:

13:00 (Uniwersytet Śląski):
Marco van Basten jazzu, który swoją popularnością przyćmił Ala Capone'a i Billa Clintona razem wziętych. „Herbie Hancock. Możliwości” to zapis procesów twórczych mistrza. W filmie obejrzymy także Annie Lennox, Stinga i Christinę Aguilerę.

13:00 (Kino Piast): Był taki czas, kiedy debiutował zespół Wilki, w telewizji królowała „Randka w ciemno”, a Kurt Cobain miał się całkiem dobrze. Wtedy też ogromną popularnością cieszył się western z udziałem Kevina Costnera „Tanczacy z wilkami”. Osobiście z wielką przyjemnością przypomnę sobie tamte czasy.

Muzyka:

22:00 (Piwnica Stary Targ): Lugozi, Retro Sex Galaxy i after Podaj Kabel – czyli czwartek kończymy w Klubie Festiwalowym Kręgów Sztuki.

(łg)

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: