Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Fascynująca historia Wisły. Promocja VII Rocznika Wiślańskiego

Było dwóch Bogdanów Hoffów, w tym jeden wynalazł.. destylator. Święto (a właściwie Tydzień Gór, gdyż nazwę 'święto' zastrzegła sobie kuria dla świąt religijnych) Gór, które odbyło się w 1937 roku w Wiśle zgromadziło ponad 30 tysięcy widzów, w tym samego Prezydenta RP prof. dra. Ignacego Mościckiego. Tych i innych ciekawostek można było dowiedzieć się wczoraj (26 czerwca br.) podczas Promocji VII Rocznika Wiślańskiego.

Pierwszy Rocznik pojawił się w 2009 jako wynik pracy grupy entuzjastów i miłośników Wisły. W tym roku doczekaliśmy się już siódmego tomu Rocznika i – podobnie jak przed laty – jest dzieckiem fascynatów (a właściwie fascynatek, bo siódmy tom w całości napisały panie) dziejów Perły Beskidów.

Na spotkaniu promującym VII tom sali Domu Zborowego im ks. bp. Andrzeja Wantuły w Wiśle zebrała się pokaźna grupa miłośników tej miejscowości, z przedstawicielami władzy i samorządu lokalnego na czele. Spotkanie składało się z trzech części: prezentacji multimedialnej „Wisła 1937 – Tydzień Gór” przygotowana przez dr Renatę Czyż, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle, prezentacji najnowszego rocznika przez ks. Waldemara Szajthauera oraz rozmowy i poczęstunek. Całość prowadziła Danuta Szczypka.

- Wisła w okresie międzywojennym przeżyła, można powiedzieć, skok cywilizacyjny. Z popularnej wsi letniskowej zmieniła się w bardzo modny kurort – mówiła Danuta Czyż. W latach 20. i 30. pojawiły się na terenie Wisły nie tylko budynki urzędowe, ale i użyteczności publicznej, jak basen czy poczta, a także Dom Zdrojowy, w którym mieściły się biblioteka, policja i Urząd Gminy, Dom Zborowy czy obiekty handlowe jak dom towarowy Państwa Wojnarów, wille i pensjonaty. W tym czasie powstał również park, drewniana muszla koncertowa i pomnik Źródeł Wisły, w dolinach powstały skocznie narciarskie, a na Zadnim Groniu Zameczek Prezydencki. – Nową infrastrukturę należało oczywiście odpowiednio zaprezentować i wykorzystać nie tylko dla rozwoju miasta, ale całego regionu śląskiego. Okazją do tego miało być właśnie „Święto Gór” – opowiadała Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej. Impreza pod nazwą ostateczną „Tydzień Gór” była ogromnym przedsięwzięciem, by sprowadzić do Wisły gości zmieniono nawet rozkłady pociągów. Ciekawostką jest fakt, że plakat Tygodnia Gór przygotował Kazimierz Mann, wybitny grafik i artysta, ojciec znanego dziennikarza Wojciecha Manna. Impreza okazała się wielkim sukcesem, według szacunków ówczesnej prasy, zamykającą „Tydzień Gór” defiladę oglądało nawet 30 tysięcy osób, z Prezydentem RP prof. drem Ignacym Mościckim na czele.

- Kiedyś otrzymałem od Zaolzianina książkę historyczną, którą potajemnie miałem sobie przeczytać i wtedy ze zdziwieniem zaczynałem odkrywać historię Śląska Cieszyńskiego i to wszystko, co działo się na początku 20 wieku, jak to ci, w moim przekonaniu cudowni, wspaniali przyjaciele, znaleźli się pod Skoczowem. Byłem bardzo zaskoczony tym faktem, ale wtedy zacząłem się uczyć prawdziwej historii – wspominał na spotkaniu ks. Waldemar Szajthauer. Być może dla niejednego z czytelników VII Rocznika Wiślańskiego takim odkryciem będzie tekst Danuty Szczypki o konflikcie polsko-czeskim po I wojnie światowej i w 1938 roku, zawarty w najnowszym Roczniku?

Tydzień Gór i konflikt czesko-polski to nie jedyne tematy poruszane w nowym wydawnictwie – zawiera on m.in. biografie artysty Bogdana Hoffa (syn Bogumiła Hoffa, nazywanego „odkrywcą Wisły”) oraz farmaceuty i chemika Bogdana Hoffa (brata Bogumiła Hoffa), który wynalazł destylator, postać pierwszego taksówkarza w Wiśle – Józefa Cieślara z Tokarni czy historię wiślańskich dzwonów. Publikację można nabyć w Księgarni św. Apostoła Piotra w Wiśle.

Natasza Gorzołka
 

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: