Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ewa Farna w Książnicy

Jedna z najbardziej znanych w Polsce i Czechach Polek z Zaolzia - Ewa Farna będzie gościem kolejnego z cyklu spotkań ''Zaolzie teraz''. Będzie to już ósme z planowanych dziesięciu spotkań.

Projekt 'Zaolzie teraz' to forma promocji Zaolzia, ale również okazja do spotkań z interesującymi ludźmi, możliwość dyskusji na temat problemów Polaków mieszkających po czeskiej stronie Olzy, na terenie byłego Księstwa Cieszyńskiego. W ramach cyklu odbyły się już spotkania z Anielą Kupiec, ks. seniorem Bogusławem Kokotkiem, Januszem Klimszą, Mariuszem Wałachem, ks. dr. Walerianem Bugelem, Ass. Prof. Mudr. Stanisławem Czudkiem CSc oraz z Andrzejem Bizoniem.

Już za tydzień, w środę 18 lipca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie gościem Książnicy będzie tegoroczna maturzystka, absolwentka Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie, piosenkarka mieszkająca w Wędryni, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Farna, która karierę muzyczną rozpoczęła już w wieku 11 lat, a w wieku 13 wydała pierwszą płytę, jest osobą popularną w Polsce i Czechach. W 2011 roku wokalistka stałą się twarzą kampanii "Postaw na Polskość", która miała na celu zachęcenie Polaków mieszkających na Zaolziu do otwartego deklarowania podczas spisu powszechnego swojej przynależności narodowej.

 


Ewę Farną znam od dziecka. Już wtedy była wybitna i w szkole, a wiem to od mojej siostry, która ją uczyła w wędryńskiej podstawówce, i poza nią, bowiem bywałem na konkursach cieszyńskiej pieśni ludowej, gdzie spośród innych wybijała się nie tylko głosem, ale i kulturą osobistą, też determinacją, ambicją. To wszystko jej zostało. A co do tego dorzuciła? Łatwość mądrego dialogu w sytuacjach nawet bardzo oficjalnych, tudzież elokwencję, przytomność ducha. Nigdy nie słyszałem, żeby mówiła nie do rzeczy. Błyskotliwa osoba, inteligentna. Po prostu osobowość. Efektem tego wszystkiego jest  również  jej racjonalizm, twarde stąpanie po ziemi – chce skończyć prawo, bowiem śpiewać na takim poziomie i w takiej konkurencji nie można wiecznie.

I jeszcze jedno, co dla mnie jest szczególnie  fascynujące. To mianowicie, jak ta młoda osoba zawsze i wszędzie określa się jako Polka i człowiek wierzący, który ma ideały, w jej generacji prawie nieobecne. Oczywiście, zawdzięcza to głównie swojej rodzinie, ale, bądź co bądź, wzbudza to podziw i szacunek. Jej niewątpliwy talent wokalny,  muzyczny, uwidoczniony w prestiżowych nagrodach na prestiżowych konkursach i festiwalach, ale też wzmiankowane wartości moralne i narodowe spowodowały, że dla  upowszechnienia wiedzy o polskości Zaolzia zarówno w Czechach, jak i Polsce zrobiła więcej, niż wiele tutejszych organizacji razem wziętych.  Nie było przed nią kogoś takiego  na cieszyńskiej ziemi
- charakteryzuje Farnę prof. dr hab. Daniel Kadłubiec.


Projektowi „Zaolzie Teraz” patronuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL

Pisaliśmy m.in.:
Zaolzie teraz - Andrzej Bizoń
 Zaolzie Teraz: spotkanie
Lekarz, polityk, biznesmen
Z cyklu ''Zaolzie teraz''
Czas na Zaolzie
O Polskości Zaolzia
Zaolzie- nie lubię tego!

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: