Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Euroregion świętuje. 23 lata od zawiązania współpracy

Równo 23 lata temu zostały podpisane dokumenty założycielskie Euroregionu Śląsk Cieszyński. Z tej okazji odbyła się wideokonferencja, na której w trakcie której rozmawiano o przyszłości współpracy przygranicznej.

- Czasy, w których przyszło nam realizować współpracę czesko-polską od marca ubiegłego roku są szczególnie trudne, wymagające i ciężkie. Bardzo często słyszymy - nawet nie w ostatnich dniach, tygodniach, ale nawet miesiącach - że współpraca transgraniczna w całej Europie jest w coraz gorszej kondycji. Chcielibyśmy właśnie porozmawiać o tym, w czym uczestniczymy, co przed nami i co moglibyśmy zrobić lepiej - mówił Bogdan Kasperek, dyrektor Euroregionu.

Jednym z zaproszonych do dyskusji gości był Jan Olbrycht, europoseł oraz współzałożyciel organizacji łączącej polską i czeską część Śląska Cieszyńskiego. - COVID przypomniał wszystkim instytucjom europejskim, ale również mieszkańcom i gminom, że granice nie zniknęły. Wszyscy, którzy są zaangażowani od lat w działalność euroregionu zdają sobie sprawę z tego, że współpraca transgraniczna nie jest czymś łatwym, bo odbywa się między obiema stronami granicy - ktoś, kto się na tym nie zna powie, że ona zniknęła. Granica jednak nie zniknęła zarówno w sensie prawnym, gospodarczym czy kulturowym. Chodzi jednak o to, aby działalność euroregionów ma budować mosty zaufania, które są niezbędne dla całej Unii Europejskiej - podkreślał polityk.

W trakcie wideokonferencji wypowiadał się też, między innymi, Janusz Pierzyna. - Dzisiaj mamy COVID, ale wcześniejsza migracja też była problemem na granicach, szczególnie w Cieszynie. Myślę, że to wciąż za krótki okres, żeby mówić, że coś złego się wydarzyło dla współpracy między poszczególnymi gminami. Jeśli popatrzymy na historię Euroregionu, to w ciągu tych ponad 20 lat funkcjonowania zostały wypracowane pewne standardy, doświadczenia, które podpatrują różne samorządy. W gminach zmieniają się wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci, ale współpraca jest kontynuowana - przekonywał wójt gminy Jasienica.

Pełny zapis wydarzenia dostępny jest poniżej:

Rocznicę Euroregionu skomentowali w mediach społecznościowych także niektórzy samorządowcy z regionu:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-22 17:34:28
Marx: Dziś jest również rocznica urodzin Lenina. Ciekawy zbieg okoliczności.
2021-04-22 17:53:29
św. Patryk.: gmina Istebna skomentowała rocznicę na fb dopiero po ukazaniu się tego materiału - lepiej późno niż wcale, zwłaszcza kiedy się z unijnego udoju żyje
2021-04-22 17:58:05
św. Patryk.: i jeszcze a propos rocznic - tak się jakoś dziwnie złożyło, że tegoroczna rocznica śmierci Karola Wojtyły znanego też jako JP II przeszła praktycznie niezauważona w mediach, także tych kato-faszystowskich - ciekawy przypadek, na naszych oczach rozsypują się tworzone także na naszych oczach legendy i mity, na milion kiczowatych pomników czeka wcześniej czy później wysypisko śmieci, a wszystko na to wskazuje, że wcześniej
2021-04-22 18:36:03
politykier: Wystarczy, że skoczowska MUSICA SACRA przetrwa, jako kolejna lokalna atrakcja, obok kukły Judosza...
2021-04-22 20:11:39
wyśmienity cwaniaczek: jakby co to : 22 kwietnia 1500 roku Pedro Álvares Cabral odkrył Brazylię........ ZATKAŁO KAKAŁO ?????????
2021-04-22 20:43:21
donekT: wyśmienity cwaniaczek, Lepiej przeproś za krzywdzące stereotypowe określenia, których w swych wypowiedziach na portalu OX używasz względem obywateli Polski i Republiki Czeskiej. Niestety przy bierności odpowiedzialnych za kulturę wypowiedzi w komentarzach na tym portalu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: