Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Euroregion świętuje. 23 lata od zawiązania współpracy

Równo 23 lata temu zostały podpisane dokumenty założycielskie Euroregionu Śląsk Cieszyński. Z tej okazji odbyła się wideokonferencja, na której w trakcie której rozmawiano o przyszłości współpracy przygranicznej.

- Czasy, w których przyszło nam realizować współpracę czesko-polską od marca ubiegłego roku są szczególnie trudne, wymagające i ciężkie. Bardzo często słyszymy - nawet nie w ostatnich dniach, tygodniach, ale nawet miesiącach - że współpraca transgraniczna w całej Europie jest w coraz gorszej kondycji. Chcielibyśmy właśnie porozmawiać o tym, w czym uczestniczymy, co przed nami i co moglibyśmy zrobić lepiej - mówił Bogdan Kasperek, dyrektor Euroregionu.

Jednym z zaproszonych do dyskusji gości był Jan Olbrycht, europoseł oraz współzałożyciel organizacji łączącej polską i czeską część Śląska Cieszyńskiego. - COVID przypomniał wszystkim instytucjom europejskim, ale również mieszkańcom i gminom, że granice nie zniknęły. Wszyscy, którzy są zaangażowani od lat w działalność euroregionu zdają sobie sprawę z tego, że współpraca transgraniczna nie jest czymś łatwym, bo odbywa się między obiema stronami granicy - ktoś, kto się na tym nie zna powie, że ona zniknęła. Granica jednak nie zniknęła zarówno w sensie prawnym, gospodarczym czy kulturowym. Chodzi jednak o to, aby działalność euroregionów ma budować mosty zaufania, które są niezbędne dla całej Unii Europejskiej - podkreślał polityk.

W trakcie wideokonferencji wypowiadał się też, między innymi, Janusz Pierzyna. - Dzisiaj mamy COVID, ale wcześniejsza migracja też była problemem na granicach, szczególnie w Cieszynie. Myślę, że to wciąż za krótki okres, żeby mówić, że coś złego się wydarzyło dla współpracy między poszczególnymi gminami. Jeśli popatrzymy na historię Euroregionu, to w ciągu tych ponad 20 lat funkcjonowania zostały wypracowane pewne standardy, doświadczenia, które podpatrują różne samorządy. W gminach zmieniają się wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci, ale współpraca jest kontynuowana - przekonywał wójt gminy Jasienica.

Pełny zapis wydarzenia dostępny jest poniżej:

Rocznicę Euroregionu skomentowali w mediach społecznościowych także niektórzy samorządowcy z regionu:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-22 17:34:28
Marx: Dziś jest również rocznica urodzin Lenina. Ciekawy zbieg okoliczności.
2021-04-22 17:53:29
św. Patryk.: gmina Istebna skomentowała rocznicę na fb dopiero po ukazaniu się tego materiału - lepiej późno niż wcale, zwłaszcza kiedy się z unijnego udoju żyje
2021-04-22 17:58:05
św. Patryk.: i jeszcze a propos rocznic - tak się jakoś dziwnie złożyło, że tegoroczna rocznica śmierci Karola Wojtyły znanego też jako JP II przeszła praktycznie niezauważona w mediach, także tych kato-faszystowskich - ciekawy przypadek, na naszych oczach rozsypują się tworzone także na naszych oczach legendy i mity, na milion kiczowatych pomników czeka wcześniej czy później wysypisko śmieci, a wszystko na to wskazuje, że wcześniej
2021-04-22 18:36:03
politykier: Wystarczy, że skoczowska MUSICA SACRA przetrwa, jako kolejna lokalna atrakcja, obok kukły Judosza...
2021-04-22 20:11:39
wyśmienity cwaniaczek: jakby co to : 22 kwietnia 1500 roku Pedro Álvares Cabral odkrył Brazylię........ ZATKAŁO KAKAŁO ?????????
2021-04-22 20:43:21
donekT: wyśmienity cwaniaczek, Lepiej przeproś za krzywdzące stereotypowe określenia, których w swych wypowiedziach na portalu OX używasz względem obywateli Polski i Republiki Czeskiej. Niestety przy bierności odpowiedzialnych za kulturę wypowiedzi w komentarzach na tym portalu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: