Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Etnolodzy jadą do Cieszyna

To będzie pierwszy taki zjazd w historii cieszyńskiej uczelni. Do Cieszyna zjadą studenci etnologii i antropologii z czterech krajów. Przez trzy dni będą debatować o współczesnym społeczeństwie.
Z Radosławem Bielem z komitetu organizacyjnego rozmawia Jan Bacza
 
Jak rozumiem, między innymi z tego też powodu, że Cieszyn leży na styku trzech granic, to właśnie tutaj odbędzie się zjazd etnologów?

Tutaj akurat ten pomysł się zrodził, jego pomysłodawczynią jest nasza koleżanka Karolina Kania. Myślę, że to jest idealne miejsce na tego typu spotkania. Położenie Cieszyna to dodatkowa metafora tego przedsięwzięcia. Konferencja odbędzie się od 16-18 kwietnia. Pierwszy raz w Cieszynie - i zarazem jest to bezprecedensowe wydarzenie na skalę Europy Środkowej - ponieważ nawet w Polsce nie było jak do tej pory takich zjazdów. Zdecydowaliśmy się na Grupę Wyszehradzką. Kto wie, może w przyszłości może rozszerzy się to na całą Europę.
 
Czyli pojawią się uczestnicy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
 
Na razie tak, ze względu na to też, że uzyskaliśmy wsparcie ze strony Funduszu Wyszehradzkiego. Ułatwia nam to bardzo organizację. Dzięki temu możemy zorganizować noclegi i posiłki. Uczestnicy dojazd pokrywają we własnym zakresie. Stąd też dobór tych krajów w tym zjeździe.
 
To będą studenci czy wykładowcy?
 
W większości są to studenci. Natomiast każda grupa przyjeżdża z opiekunem naukowym. Dla wykładowców przygotowaliśmy atrakcje. Będą mogli spotkać się z naszą kadrą naukową. Będą mogli zwiedzić okolice, Muzeum Cieszyńskie – oraz oczywiście uczestniczyć w wydarzeniach jaką będzie konferencja i warsztaty.
 
Jak będzie wyglądał ten zjazd, czy jest jakiś temat przewodni spotkania?
 
Temat jest bardzo szeroki, bo mówi o roli antropologii we współczesnym świecie. Na dzień dzisiejszy spłynęły już do nas wszystkie referaty. Chcemy wydać publikację i wręczyć ją uczestnikom w dniu zjazdu. Książka trafia powoli do drukarni. Spodziewamy się około stu uczestników, podczas konferencji wygłoszonych zostanie trzydzieści referatów.
 
 
Zachęcacie nie tylko studentów, ale i mieszkańców miasta by wzięli udział w konferencji. Wszystkich tych, którzy interesują się nie tylko tradycją, ale i socjologią.
 
Oczywiście, w dniu dzisiejszym antropologia kulturowa zajmuje się nie tylko tradycyjną kulturą. Również kulturami pozaeuropejskimi. Będzie kilka wystąpień poświęconych imigrantom, którzy żyją w Europie. To są te tematy, o których będziemy chcieli dyskutować i w przyszłości być może nawiązywać jakąś współpracę. Jako kraje Europy Środkowej czeka nas poważny sprawdzian. Coraz lepsze warunki życia, które u nas panują, spowodują, że będzie się w naszym regionie pojawiało coraz więcej imigrantów. To właśnie m.in. zadanie dla antropologów. Tak aby ci imigranci się odnaleźli, byli tolerowani. Też dlatego, by ci ludzie, którzy tutaj mieszkają od zawsze – Polacy, Czesi i Słowacy - nie czuli się zagrożeni przez nich. Bo tak naprawdę różnorodność wcale nie jest zła.
 
 
Dziękuję za rozmowę.
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: