Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Enklawa znowu ożywa

Kolejny raz wiślańskie muzeum zaprasza na spotkanie w ramach projektu ''Lato spotkań z kulturą i tradycją Górali Śląskich na pograniczu polsko - czeskim - LATO 2012. Projekt prowadzony przez cieszyńskie starostwo cieszy się ogromną popularnością. Dwie edycje spotkań miały nadkomplet widzów.
Choć wiślańskie muzeum odwiedzają głównie turyści, to i mieszkańcom naszego regionu - szczególnie tym młodszym - zapewne przyda się nauka o beskidzkich strojach, tradycji czy zawodach. To wszystko - i to pokazane na żywo - będzie kolejny raz można oglądać w Enklawie Budownictwa Drewnianego, która mieści się przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle. W najbliższą sobotę 25 sierpnia kolejny z cyklu spotkań. Spotkanie to zamyka wiślańską cześć projektu, następne spotkania odbędą się w Mostach k. Jabłonkowa.
 
Mnóstwo atrakcji, występy góralskich zespołów i beskidzkie potrawy - zachęca Michał Kawulok asystent muzealny z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Owcze sery już były, był ‘kubuś’ i ‘polywka’. Jakie kolejne góralskie smaki przygotują gospodarze - o tym przekonamy się 25 sierpnia.
 
 
 
 
Ci, którzy się posilą i posłuchają regionalnych pieśni, będą mogli wejść do prawdziwej kuźni i zobaczyć jak dawniej wyglądała praca kowala. Pan Jan Pietras zaprezentuje ten zawód - dodaje Kawulok.
 
Jan Raszka z Wisły zaprezentuje wyrób tynin i szyndziołów. To materiał, którymi pokrywane są dachy starych beskidzkich domów. Tynina natomiast to rodzaj deski, z której wykonuje się tradycyjne ogrodzenie na szałasach.
 
Spotkania w enklawie w najbliższa sobotę w godzinach 11.00-15.00 Wstęp w tym dniu na te pokazy jest darmowy.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: