Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Emeryci mogą więcej dorobić

Wielu emerytów i rencistów, mimo że pobiera świadczenie z ZUS, nadal pracuje. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach i do jakiej wysokości dochodów można dorobić, by nie stracić prawa do świadczenia. Progi zarobkowe zmieniają się zawsze w ostatnim miesiącu kwartału. Od 1 marca 2017r. pracujący świadczeniobiorcy mogą dorobić więcej.

Szczególną uwagę na tę kwestię powinni zwrócić świadczeniobiorcy, którzy nie ukończyli tzw. ustawowego wieku emerytalnego, bowiem jeśli zarabiają więcej aniżeli ustalone limity-ZUS zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, może im zmniejszyć albo zawiesić świadczenie. Jeśli zatem otrzymujemy świadczenie, a nie ukończyliśmy powszechnego wieku emerytalnego, powinniśmy o tym fakcie zawiadomić ZUS

Wysokość kwot wpływających na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia zmienia się cztery razy do roku: w marcu, w czerwcu, wrześniu i grudniu. Można bez żadnych konsekwencji dorabiać do świadczenia, jeśli nasz przychód nie jest wyższy niż 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za poprzedni kwartał ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS). Kwota ta obecnie wynosi 2953,30 zł. Jeśli jednak przekroczymy ten próg, a nie osiągnęliśmy powszechnego wieku emerytalnego i nie posiadamy ustalonego prawa do emerytury- Zakład może nam zawiesić lub zmniejszyć świadczenie.

Nasze świadczenie zostanie zmniejszone, jeśli osiągniemy przychód przekraczający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130% tego wynagrodzenia. Jeśli nasz dochód przekroczy 130% przeciętnego wynagrodzenia, która to kwota obecnie wynosi 5884,60 zł-ZUS zawiesi nam wypłatę świadczenia. Warto także pamiętać o tym, że nasze świadczenie nie może być zmniejszone o więcej niż o:
• 565,53 zł-emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
• 424,18 zł-renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
• 480,73 zł-renta rodzinna dla jednej osoby.

Należy także pamiętać o tym, że Zakład może nam zawiesić rentę socjalną, jeśli osiągamy przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie kwota ta wynosi 2953,30 zł).

Na zwieszenie lub zmniejszenie świadczenia wpływa przychód (nie mylić z dochodem) uzyskany z tytułu:
• pracy wykonywanej w ramach umowy o pracę;
• pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę nakładczą;
• pracy wykonywanej w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i spółdzielniach kółek rolniczych;
• pracy wykonywanej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy- zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące tych umów albo umowy o dzieło, której wykonywanie jest objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeśli umowę taką emeryt lub rencista zawarł z pracodawcą, u którego nadal jest zatrudniony, lub jeżeli w tramach takiej umowy(zawartej z inna firmą) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, u którego jest zatrudniony;
• prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu; (jako przychód z tytułu prowadzonej działalności przyjmuje się podstawę wymiaru składek na FUS)
• pracy wykonywanej w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, pozarolniczej działalności gospodarczej;
• uposażenia z tytułu służby.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat-skontaktuj się z ZUS poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00). Konsultanci COT dostępni są od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 18.00. Zapraszamy także do placówek ZUS, których lista znajduje się na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl). Można także skontaktować się z ZUS za pośrednictwem formularza kontaktowego zapytania ogólnego, który to formularz gwarantuje nam bezpieczeństwo przekazywanych informacji, zatem możemy podać w nim konkretne informacje dot. naszej osobistej sprawy.

Nasze pytania możemy także skierować na adres poczty elektronicznej do zapytań ogólnych: cot@zus.pl
 

mat.pras.

 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-04-01 16:58:58
krokusik: Dla mnie niezrozumiałe jest jak człowiek idący na wcześniejszą emeryturę (z powodu ciężkich warunków pracy - bo to chyba jeden poważny powód) zatrudnia się za trzy dni i może pracować. Ktoś tu chyba kogoś w **uja ładuje. Proponuję całkowity zakaz dorabiania wcześniejszym emerytom do pełnego wieku emerytalnego. Albo chory i leczy się, albo do roboty. <br />
2017-04-02 08:40:00
miglanc_7: I tu krokusik ma rację. Taki 40 letni emeryt sobie dorabia, to ja pytam po co przechodził na emeryturę? Na takim stanie rzeczy tylko młodzi cierpią ponieważ \&quot;młodzi emeryci\&quot; psują rynek pracy. Dostając emeryturę zgadzają sie oni pracować za niższa stawkę za którą młody czlowiek, który ma na utrzymaniu rodzinę (i małe dzieci) nie jest w stanie wyżyć. A wszedzie słychać, ze ZUS ledwo zipie. No tak ledwo zipie jak sie pozwala na takie praktyki
2017-04-02 09:17:55
ibis: Wytłumaczenie jest proste. Zamiast dbać o swoją kondycję i kontynuować swoje leczenie (rehabilitację) emeryt/rencista musi dorabiać, by sprostać wygórowanym wymaganiom swoich dorosłych żonatych dzieci i swoich wnuków. Znam wiele takich przypadków. Przecież ważniejsze jest nowe auto syna/córki , czy wypasiona komóra niźli jego jego zdrowie nie wspomnę już o tym, że trzeba wspierać Toruń.
2017-04-02 11:17:27
miglanc_7: Emeryt musi dorabiać bo ma niską emeryturę. Ok, zgadzam się że emerytury w naszym kraju są niskie ale są takie bo pobierają je osoby, które pracowały 15 lub 25 lat (wojskowi, policjanci, strażacy górnicy) i jak mogli odłożyć aby ZUS czy MSWiA mogło im wypłacać. Zgadzam się, że pracują te osoby w szczególnych warunkach ale czy nie idzie jak w innych krajach, że po 25 latach pracy policjant zamiast iść na emeryturę (a później do firmy ochroniarskiej idzie dorabiać) niech przez kolejne 15 lat zajmie sie szkoleniem młodych policjantów lub papierkową robotą w komisariacie- niech dzieli się swoim doświadczeniem...... Przykładów (w stosunku do poszczególnych zawodów) można mnożyć. A co z dorosłymi dziećmi na utrzymaniu, no cóż rodzice chcą aby miały się lepiej niż one. I tak synek leży przez dzień w łóżku, w nocy baluje na dyskotece a starzy w pocie czoła harują na jego fanaberie.
2017-04-02 12:25:16
krokusik: Chwila, chwila. Kto powiedział, że np: policjanty czy nauczyciel to zawód dozgonny (na całe życie)? Nie dasz rady uczyć to idź za woźnego lub się przekwalifikuj. Jakoś nikt się nie przejmuje 65-cio letnim fryzjerem, kierowcą autobusu, ślepym krawcem, dekarzem z parkinsonem, ... itd. Ale górnikowi się należy bo on jest górnikiem i nic więcej nie może robić. Pora rozpieprzyć tą patologię. Ibis - o jakiej rehabilitacji piszesz? Znasz jakiegoś górnika? Jeśli tak to \&quot;nalej mu do d...\&quot; i popytaj ile razy był na takich wycieczkach.
2017-04-02 15:46:49
sprawiedliwy-gość: Witam ! Piszę bo po przeczytaniu kilku komentarzy ,które mnie bardzo rozśmieszyły,pod względem treści wypowiedzi,nie mogę zostać obojętny.Jestem emerytem 60+.W moim życiu pracując w niejednym zawodzie doświadczyłem ,że gro ludzi przychodząc do pracy,oczekuje od pracodawcy tylko tego żeby miał wysoki zarobek,a nic nie musiał robił.Są to tak zwani leserzy do roboty.Ja także mogłem być tak jak oni,ale moja ambicja i zarazem sumienność i samodyscyplina,nie pozwoliła mi na to.Jak czytam te różne wypowiedzi,to pytam się wszystkich tych ,którzy zazdroszczą tym wcześniejszym emerytom,dlaczego nie poszli w ich ślady i zatrudnili się na tych stanowiskach i dziś nie musieli by im zazdrości,oraz ich szkalować ,że nie słusznie się im emerytura należy.Dla Krokusik ,miglanc 7, ibis, gdyby was zapewne nie palił robota w ręce za młodu,też byście już dziś może byli emerytami.Cyt.A co z dorosłymi dziećmi na utrzymaniu,no cóż rodzice chcą aby miały lepiej niż one.I tak synek leży przez dzień w łóżku,w nocy baluje na dyskotece,a starzy w pocie czoła harują na jego faberie. Proszę na drugi raz zastanowić się nad tym,co wypisujemy,aby nie skrzywdzić ludzi ,którzy pracowali,abyś ty mógł leżeć w łóżku.Pozdrawiam.
2017-04-02 15:57:28
krokusik: @sprawiedliwy-gość - Znasz mnie? Wiesz ile mam lat? Wisz gdzie pracuję? Nie? No to (i tu twój cytat): \&quot;...Proszę na drugi raz zastanowić się nad tym,co wypisujemy,aby nie skrzywdzić ludzi ,którzy pracowali,abyś ty mógł leżeć w łóżku...\&quot;.<br />btw: Najwięksi prymitywi używają popularnego zwrotu: też mogłeś iść do policji, czy na kopalnię. <br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: