Emeryci mogą więcej dorobić
Szczególną uwagę na tę kwestię powinni zwrócić świadczeniobiorcy, którzy nie ukończyli tzw. ustawowego wieku emerytalnego, bowiem jeśli zarabiają więcej aniżeli ustalone limity-ZUS zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, może im zmniejszyć albo zawiesić świadczenie. Jeśli zatem otrzymujemy świadczenie, a nie ukończyliśmy powszechnego wieku emerytalnego, powinniśmy o tym fakcie zawiadomić ZUS
Wysokość kwot wpływających na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia zmienia się cztery razy do roku: w marcu, w czerwcu, wrześniu i grudniu. Można bez żadnych konsekwencji dorabiać do świadczenia, jeśli nasz przychód nie jest wyższy niż 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za poprzedni kwartał ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS). Kwota ta obecnie wynosi 2953,30 zł. Jeśli jednak przekroczymy ten próg, a nie osiągnęliśmy powszechnego wieku emerytalnego i nie posiadamy ustalonego prawa do emerytury- Zakład może nam zawiesić lub zmniejszyć świadczenie.
Nasze świadczenie zostanie zmniejszone, jeśli osiągniemy przychód przekraczający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130% tego wynagrodzenia. Jeśli nasz dochód przekroczy 130% przeciętnego wynagrodzenia, która to kwota obecnie wynosi 5884,60 zł-ZUS zawiesi nam wypłatę świadczenia. Warto także pamiętać o tym, że nasze świadczenie nie może być zmniejszone o więcej niż o:
• 565,53 zł-emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
• 424,18 zł-renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
• 480,73 zł-renta rodzinna dla jednej osoby.
Należy także pamiętać o tym, że Zakład może nam zawiesić rentę socjalną, jeśli osiągamy przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie kwota ta wynosi 2953,30 zł).
Na zwieszenie lub zmniejszenie świadczenia wpływa przychód (nie mylić z dochodem) uzyskany z tytułu:
• pracy wykonywanej w ramach umowy o pracę;
• pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę nakładczą;
• pracy wykonywanej w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i spółdzielniach kółek rolniczych;
• pracy wykonywanej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy- zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące tych umów albo umowy o dzieło, której wykonywanie jest objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeśli umowę taką emeryt lub rencista zawarł z pracodawcą, u którego nadal jest zatrudniony, lub jeżeli w tramach takiej umowy(zawartej z inna firmą) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, u którego jest zatrudniony;
• prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu; (jako przychód z tytułu prowadzonej działalności przyjmuje się podstawę wymiaru składek na FUS)
• pracy wykonywanej w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, pozarolniczej działalności gospodarczej;
• uposażenia z tytułu służby.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat-skontaktuj się z ZUS poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00). Konsultanci COT dostępni są od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 18.00. Zapraszamy także do placówek ZUS, których lista znajduje się na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl). Można także skontaktować się z ZUS za pośrednictwem formularza kontaktowego zapytania ogólnego, który to formularz gwarantuje nam bezpieczeństwo przekazywanych informacji, zatem możemy podać w nim konkretne informacje dot. naszej osobistej sprawy.
Nasze pytania możemy także skierować na adres poczty elektronicznej do zapytań ogólnych: cot@zus.pl
mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.