Elektrobus na cieszyńskich drogach

Jeszcze do 10 stycznia 2019 roku na cieszyńskich ulicach będzie można zobaczyć elektrobus. Jest to pojazd testowy SOR EBN11, który w Cieszynie zawitał 28 grudnia 2018 roku. Pojazd obsługuje linię 22.

Autobus, który aktualnie jeździ po Cieszynie został wypożyczony od czeskiego producenta SOR. Wcześniej był testowany m.in. w Oświęcimiu, Rybniku i Tczewie. Model autobusu marki SOR, modelu EBN11 to 11 metrów. Mieści 82 pasażerów, został wyprodukowany w 2016 roku. Wyposażony jest w silnik elektryczny Ceglec o mocy 180 kW, czyli 244 KM. Posiada akumulatory litowo-jonowe firmy Varta, które są umiejscowione w komorze na zwisie tylnym. Czas ładowania akumulatorów to 5-10 godzin. Ładowany jest w sposób sieciowy, a jego maksymalna prędkość to 80 km/h — zasięg uzależniony jest od ilości przewożonych pasażerów oraz od natężenia ruchu — średnia „fabryczna” została ustalona na 155 km, po pełnym załadowaniu akumulatorów w autobusie znajdują się ładowarki USB — wyjaśniają przedstawiciele cieszyńskiego ZGK.

Zakład Gospodarki Komunalnej w Cieszynie testuje ten pojazd na różnych trasach, szczególnie na liniach obejmujących osiedla położone na wzgórzach — Zapoznajemy się tak z możliwościami technicznymi tego typu pojazdów, jak i z ich ograniczeniami. Oczekujemy na opinie kierowców oraz pasażerów. Równolegle rozpoznajemy możliwości zewnętrznego finansowania zakupu elektrobusów oraz budowy infrastruktury niezbędnej do szybkiego (indukcyjnego, jak i sieciowego) ładowania akumulatorów. Jednakże decyzję o zakupie nowego taboru o takim lub innym napędzie powinien podjąć Organizator cieszyńskiej komunikacji miejskiej, to jest Burmistrz Miasta – wyjaśniają przedstawiciele ZGK.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-05 20:24:51
ciotka matylda: Jak premier pan Morawiecki dowie się o takiej akcji to gotów dostać zawału. Czeski autobus elektryczny w siedlisku PISowskim. No koniec świata. Toż prezydent pan Duda gotów zrezygnować z przyjazdów na Śląsk Cieszyński. I jak my wtedy będziemy żyć? Pan Prezes okrzyknie władze Cieszyna o sabotaż to będą dopiero jaja. A poważnie to my przecież mamy naszego producenta. Czyżby ich elektrobusy były be?
2019-01-05 20:29:40
tom lem: Parafrazując powiedzenie - istny pic na prąd i fotomontaż - panowie występujący jako przedstawiciela ZGK wprowadzają nie tylko opinię w błąd ale samą Panią Burmistrz. Organizatorem cieszyńskiej komunikacji miejskiej nie jest Burmistrz Miasta - tylko Spółka z o.o. ZGK powołana przez miasto i korzystająca z jego kapitału. Decyzję o konieczności lub nie zakupu zielonych autobusów powinni podejmować sami prezesi, którzy za zasiadanie w zarządzie pobierają wyższe uposażenie od burmistrza miasta.
2019-01-05 20:47:33
Władek na skuterze: Jestem wladek jeżdżę na skuterze i jestem nieuprzejmy i mam wąsa -czyli jak cieszyn ma autobus na prad to skoncza sie podwyzki cen biletu pod pretekstem BO PALIWO POSZLO DO GORY TO BILETY TEZ
2019-01-05 23:43:37
wyśmienity cwaniaczek: UWAGA - tego autobusu nie ma !!!!!!!!!!!!!! ludzie ogarnijcie penisy to tylko PR .....
2019-01-06 14:48:37
sciemal: Jak to nie ma takiego autobusu - cały Czwartek jeździł na linii w kierunku Pogwizdowa - widziałem go z boku(więc nie wiem czy 30 czy 32) z charakterystyczną namalowaną baterią
2019-01-07 07:35:07
qbalo86: "Model autobusu marki SOR, modelu EBN11 to 11 metrów. " To 11 metrów czego? Czy ktoś czyta te teksty po ich napisaniu?
2019-01-08 21:44:27
Herr Flick: I od razu się lżej oddycho. Jakby smoga nie było:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją