Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Elektrobus na cieszyńskich drogach

Jeszcze do 10 stycznia 2019 roku na cieszyńskich ulicach będzie można zobaczyć elektrobus. Jest to pojazd testowy SOR EBN11, który w Cieszynie zawitał 28 grudnia 2018 roku. Pojazd obsługuje linię 22.

Autobus, który aktualnie jeździ po Cieszynie został wypożyczony od czeskiego producenta SOR. Wcześniej był testowany m.in. w Oświęcimiu, Rybniku i Tczewie. Model autobusu marki SOR, modelu EBN11 to 11 metrów. Mieści 82 pasażerów, został wyprodukowany w 2016 roku. Wyposażony jest w silnik elektryczny Ceglec o mocy 180 kW, czyli 244 KM. Posiada akumulatory litowo-jonowe firmy Varta, które są umiejscowione w komorze na zwisie tylnym. Czas ładowania akumulatorów to 5-10 godzin. Ładowany jest w sposób sieciowy, a jego maksymalna prędkość to 80 km/h — zasięg uzależniony jest od ilości przewożonych pasażerów oraz od natężenia ruchu — średnia „fabryczna” została ustalona na 155 km, po pełnym załadowaniu akumulatorów w autobusie znajdują się ładowarki USB — wyjaśniają przedstawiciele cieszyńskiego ZGK.

Zakład Gospodarki Komunalnej w Cieszynie testuje ten pojazd na różnych trasach, szczególnie na liniach obejmujących osiedla położone na wzgórzach — Zapoznajemy się tak z możliwościami technicznymi tego typu pojazdów, jak i z ich ograniczeniami. Oczekujemy na opinie kierowców oraz pasażerów. Równolegle rozpoznajemy możliwości zewnętrznego finansowania zakupu elektrobusów oraz budowy infrastruktury niezbędnej do szybkiego (indukcyjnego, jak i sieciowego) ładowania akumulatorów. Jednakże decyzję o zakupie nowego taboru o takim lub innym napędzie powinien podjąć Organizator cieszyńskiej komunikacji miejskiej, to jest Burmistrz Miasta – wyjaśniają przedstawiciele ZGK.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-05 20:24:51
ciotka matylda: Jak premier pan Morawiecki dowie się o takiej akcji to gotów dostać zawału. Czeski autobus elektryczny w siedlisku PISowskim. No koniec świata. Toż prezydent pan Duda gotów zrezygnować z przyjazdów na Śląsk Cieszyński. I jak my wtedy będziemy żyć? Pan Prezes okrzyknie władze Cieszyna o sabotaż to będą dopiero jaja. A poważnie to my przecież mamy naszego producenta. Czyżby ich elektrobusy były be?
2019-01-05 20:29:40
tom lem: Parafrazując powiedzenie - istny pic na prąd i fotomontaż - panowie występujący jako przedstawiciela ZGK wprowadzają nie tylko opinię w błąd ale samą Panią Burmistrz. Organizatorem cieszyńskiej komunikacji miejskiej nie jest Burmistrz Miasta - tylko Spółka z o.o. ZGK powołana przez miasto i korzystająca z jego kapitału. Decyzję o konieczności lub nie zakupu zielonych autobusów powinni podejmować sami prezesi, którzy za zasiadanie w zarządzie pobierają wyższe uposażenie od burmistrza miasta.
2019-01-05 20:47:33
Władek na skuterze: Jestem wladek jeżdżę na skuterze i jestem nieuprzejmy i mam wąsa -czyli jak cieszyn ma autobus na prad to skoncza sie podwyzki cen biletu pod pretekstem BO PALIWO POSZLO DO GORY TO BILETY TEZ
2019-01-05 23:43:37
wyśmienity cwaniaczek: UWAGA - tego autobusu nie ma !!!!!!!!!!!!!! ludzie ogarnijcie penisy to tylko PR .....
2019-01-06 14:48:37
sciemal: Jak to nie ma takiego autobusu - cały Czwartek jeździł na linii w kierunku Pogwizdowa - widziałem go z boku(więc nie wiem czy 30 czy 32) z charakterystyczną namalowaną baterią
2019-01-07 07:35:07
qbalo86: "Model autobusu marki SOR, modelu EBN11 to 11 metrów. " To 11 metrów czego? Czy ktoś czyta te teksty po ich napisaniu?
2019-01-08 21:44:27
Herr Flick: I od razu się lżej oddycho. Jakby smoga nie było:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: