Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ekumenizm jak dąb

Śląsk Cieszyński cechuje przede wszystkim różnorodność i wielowyznaniowość. To czyni ten region pięknym, mówią ci którzy tu przyjeżdżają. Choć katolicy i ewangelicy chodzą do różnych kościołów, to tu nie brakuje wspólnych działań, a ekumenizm jest przecież czymś naturalnym, znanym od wieków. W Szczyrku w niedzielę zakorzenił się na dobre za sprawą dębu, który będzie symbolem przyjaźni ewangelicko-katolickiej...

Dąb symbolizuje trwałość, wytrzymałość. Właśnie ten gatunek drzewa otrzymała Parafia Ewangelicka w Szczyrku Salmopolu, od szczyrkowskiej Parafii Katolickiej pw. św. Jakuba Apostoła. Teraz symbolem ekumenizmu w Szczyrku będzie "Dąb Jakub", który zostanie zasadzony 31 października w Święto Reformacji w Ogrodzie Reformacji pod Kotarzem.


W niedzielę 23 października, tydzień przed Świętem Reformacji parafia ewangelicka, którą kieruje ks. Jan Byrt, otrzymała drzewko – „Dąb Jakuba” od katolików ze szczyrku. To 3001 drzewo i 11 dąb w Ogrodzie Reformacji. To wspaniała chwila dla jeszcze większego umocnienie wspólnych ekumenicznych kontaktów. Przyznam się, że jest to wielkie sprawa . Umacnia to nasze kontakty ekumeniczne – mówi ks. Jan Byrt.


Dąb Jakuba został poświęcony podczas roku jakubowego - 25 grudnia 2009r., w katolickim kościele w Szczyrku pw. św. Jakuba Apostoła. Drzewo przekazane zostało Parafii Ewangelickiej przez Dorotę Walaszek Prezesa Akcji Katolickiej w Szczyrku i ks. Andrzeja Loranza, proboszcza parafii św. Jakuba. –  Dąb ma certyfikat potwierdzający jego autentyczność. Jest to pierwsze drzewko, które otrzymaliśmy z Parafii Katolickiej do Ogrodu Reformacji  – dodaje proboszcz ewangelickiej parafii.


Jeśli pogoda pozwoli drzewo zostanie zasadzone 31 października w Święto Reformacji – rocznicę założenia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. – Będzie to symbol współpracy i miłości ekumenicznej pomiędzy dwiema parafiami. Bo łączy nas bardzo wiele - Święte Słowo Boże. Miłość do Boga i bliźniego – mówi ks. Jan Byrt.

KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: