Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ekspert: maseczki w różnym stopniu chronią przed zakażeniem

Maseczki występują w różnych rodzajach i w różnym stopniu mogą chronić przed zakażeniem. Jednak w obecnej sytuacji epidemicznej istotny jest aspekt ograniczenia rozsiewania patogenu, a noszenie maseczek w tym pomaga – wyjaśnił PAP mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz z NIZP-PZH. - Przy kichnięciu, kaszlnięciu czy nawet oddychaniu przy stosowaniu maseczki mniej się będzie uwalniać patogenów na świat – powiedział ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Zaznaczył, że są różne typy maseczek, które w różnym stopniu mogą chronić przed zakażeniem. Wytłumaczył dalej, że proste maseczki – materiałowe, papierowe, flizelinowe etc. - są racjonalnym półśrodkiem dnia codziennego. Nie stanowią co prawda szczelnej bariery mikrobiologicznej, jednakże nie taka jest ich rola. Dobrze założone chronią przed aerozolami będącymi nośnikami wirusa i w życiu codziennym stanowią zazwyczaj wystarczającą ochronę dla użytkownika. Niestety, wiele osób stosuje je nieprawidłowo.

Lepsze i droższe maseczki, np. klasy FFP2 czy FFP3, często występują z zaworkiem wydechowym. "Należy pamiętać, że wtedy nie chronią w pełni osób przebywających w otoczeniu z powodu możliwości przedostawania się patogenów przez zaworek podczas wydechu" – wyjaśnił dr Wołkowicz.

- Maseczki z zaworkiem mają sens jedynie w przypadku, gdy to my chcemy ochronić się przed światem. Chodzi o to, że zaciągamy powietrze całą powierzchnią maseczki i wtedy jest ono filtrowane, natomiast całe wydychane powietrze wydostaje się przez zaworek. Jeśli jesteśmy zakażeni, to ta maseczka świata nie ochroni -  – podsumował.

Relatywnie najlepiej zabezpieczającymi półmaskami chroniącymi nas i otoczenie – przy założeniu ich prawidłowego użytkowania i utylizacji – są typy FFP2 i FFP3, ale bez zaworka. - W nich się trochę gorzej oddycha, ale taka maseczka działa w dwie strony. Zarówno ochroni nas przed światem, jak i świat przed nami – powiedział.

Naukowiec zwrócił uwagę na to, że bardzo wiele osób stosuje maseczki nieprawidłowo, przez co ryzyko zakażenia wzrasta. - Pierwszy błąd, który obserwuję na ulicach jest taki, że ludzie noszący maseczki często nie zakrywają sobie nosa. W ten sposób maseczka nie spełnia swojej podstawowej funkcji – podkreślił.

Naukowiec uczulił też na to, by nie ściągać jej w trakcie noszenia na brodę, bo wtedy patogeny, które znalazły się na zewnętrznej powierzchni, mogą się bardzo łatwo dostać do naszego organizmu. Takie użytkowanie jest zupełnie bezcelowe – powiedział.

Dodał też, że przy zakładaniu maseczek istotne jest to, by zachodziła ona na nos i brodę. - Zazwyczaj maseczki są rozciągliwe, bo są specjalnie sfałdowane. Te bardziej specjalistyczne posiadają też listewkę, którą dogina się na nosie. Należy to zrobić dokładnie, by była ona szczelna, lecz nie za mocno, by nie utrudniać oddychania. W tych prostszych maseczkach takiego rozwiązania nie ma i mogą być większe przedmuchy na nosie  – wyjaśnił.

- Teoretycznie przed założeniem maseczki powinniśmy umyć ręce. Ważne też, by w trakcie noszenia maseczki jej nie dotykać - dodał.

Równocześnie ekspert zwrócił uwagę na to, że nie tyle sposób ściągania samej maseczki jest ważny, bo jeśli wychwyciła ona patogeny, to znajdują się one nawet na zausznikach, lecz dokładne mycie rąk po tej czynności. - Nie łapiemy maseczki za zewnętrzną stronę, ale najlepiej za zauszniki, choć i tam znaleźć mogą się patogeny. Zasada podstawowa to mycie rąk po każdej takiej czynności  – powiedział dr Tomasz Wołkowicz.

Dodał, że maseczki są produktem jednorazowym. - Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przenoszenie takiej maseczki (materiałowej) do prania, wiąże się ze zwiększaniem ryzyka zakażenia. Samo upranie w wyższej temperaturze (powyżej 60 st.) i uprasowanie wirusa zabije. Natomiast wszystkie czynności wykonywane z nią przed powinniśmy robić ze świadomością, że patogen może się na niej znajdować-  – wyjaśnił. (PAP)

 

 Klaudia Torchała/PAP

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-13 10:46:22
pogromca ciemnoty: W rozmowie z „The Times” brytyjska specjalistka Sarah Gilbert powiedziała, że ma 80-procentową pewność, że szczepionka opracowywana przez jej zespół będzie skuteczna i w ciągu dwóch tygodni będzie ona testowana na ludziach. – Moim zdaniem istnieje duża szansa, że ta szczepionka ​​zadziała. Mówię to w oparciu o nasze dotychczasowe rezultaty, jednak to nie tylko przeczucie; z każdym tygodniem mamy u podstaw coraz więcej danych. Zdaniem profesor, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, byłaby ona gotowa już we wrześniu 2020 roku. I dzięki komu to wszystko? Wojtyle? Nie. Flaszce Głódźiowi? Nie. A może Stachowi Nyczowi albo Gądeckiemu i ich sabatom? Też nie! Dzięki k....a NAUCE!
2020-04-13 10:54:03
pogromca ciemnoty: Bardzo przydatna instrukcja, zwłaszcza dla kurdupla i jego klakierom.
2020-04-13 11:31:12
krzysztof.nn: kurdupel całe życie maskę nosi, 'inteligenta z żoliborza' - i choć maska z daleka cuchnie obłudą a skrywa psychopatę, to paru klakierów się dało nabrać
2020-04-13 12:32:10
donekT: krzewiciel ciemnoty/krzysio+, Od kiedy nauka ma przymioty osoby?
2020-04-13 12:37:31
pogromca ciemnoty: Z twoim kołtuństwem, to jest pikuś
2020-04-13 13:06:46
donekT: krzewicielu ciemnoty krzysio+, ta wasza ZIDEOLOGIZOWANA "NAUKA" naprawdę ma wiele wspólnego z obiektywnie (a nie relatywnie) pojętą prawdą;) Przykład? TEORIA GENDER versus .... BIOLOGIA...:D:D:D:D Pozdrowienia dla kołtunów z cieszyńskiej przykopy;)
2020-04-13 13:09:06
rainman: @pogromca ciemnoty - ilość fake newsów związanych z nowymi testami, nowymi lekarstwami i nowymi szczepionkami była w ostatnich tygodniach tak duża, że lepiej podchodzić do wszystkich takich rewelacji z odpowiednim dystansem - nawet jeżeli jest to pokusa baraniej głowy, żeby dowalić kościołowi.
2020-04-13 14:25:56
stefanbbn: rainman--masz zupelna racje,kazdy z nas zyczy sobie skutecznej szczepionki i to jak najszybciej,ludzie ktorzy pisza o skutecznej szczepionce we wrzesniu 2020 i do tego dostepna dla wszystkich po prostu KLAMIA,nie ma takiej mozliwosci.Powazne laboratoria wirusowe+ firmy farmaceutyczne prognozuja z duzym optymizmem szczepionke gotowa dla nas wszystkich na poczatek 2021-podkreslam z duza dawka optymizmu.Nie rozumie tych atakow na kosciol.Kosciol stosuje sie do wszystkich ograniczen i swoim wiernym poleca to samo.To juz nie jest nienawisc to chorobliwa fobia.Pan Kaczynski to nie jest KOSCIOL,kosciol nie ma parti politycznej-sa one swieckie.Do czasu szczepionki polecam wszystkim; higiene,maski ,malo kontaktow z bliznimi ,odpowiedzialnosc za innych i siebie,blogoslawienstwo BOZE dla tych co tego pragna-jak wierzysz tak ci sie stanie
2020-04-13 17:11:18
senturrin: jesteśmy uratowani!! ... pytanie tylko, którzy w kolejce będą zwykli zjadacze chleba i czy w ogóle szczepionka się im dostanie :D skoro teraz nawet maseczek dla lekarzy nie ma..
2020-04-13 17:25:43
krzysztof.nn: symboliczny 'fuck' pokazany Polakom najpierw przez Lichocką i powtórzony przez Kaczyńskiego daje jasną odpowiedź na to pytanie
2020-04-13 19:31:24
rainman: Głupoty wyprawiane przez PiS to jedno. Dzicz, która próbuje na tym skorzystać - to drugie.
2020-04-13 22:59:17
donekT: Za granicą mają takie przysłowie, od XVII wieku: "Polski Sejm"
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: