Einstein - człowiek niezwykły - wykład UTW

Einstein był z pewnością człowiekiem niezwykłym. Mogły się o tym przekonać osoby, które zgromadziły się na wykładzie, organizowanym przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wykład odbył się w poniedziałek (30.10) na Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego, a poprowadziła go dr hab. Małgorzata Smoleń z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Albert Einstein dał się poznać jako genialny fizyk, autor teorii względności. Jednak stworzył on zdecydowanie więcej prac. Bardzo ciekawy jest fakt, że pod wieloma z nich jest podpisana również jego żona, Mileva. Nie wiadomo niestety, czy ona tez brała udział w jego pracach badawczych, a może sama dokonywała własnych odkryć, jest to jedna z tajemnic tego genialnego człowieka – mówiła prowadząca w czasie wykładu.

Spotkanie dotyczyło nie tylko genialnych odkryć Einsteina, ale również jego życia prywatnego, oraz problemów związanych z egzystencją na przełomie XIX i  XX wieku – Ślub Alberta i Milevy miał miejsce w 1903 roku, jednak ich pierwsze dziecko urodziło się wcześniej. Był to problem, ponieważ przede wszystkim w tamtych czasach dziecko dla kobiety oznaczało koniec kariery naukowej. Dodatkowo nieślubne dziecko, mogło zdyskwalifikować jako naukowca również samego Einsteina. W związku z tym Mileva wyjechała i wróciła już bez dziecka, prawdopodobnie zostało ono oddane do adopcji – dowiedzieli się zgromadzeni słuchacze.

Jak się okazuje naukowcy działają w sposób nieco schematyczny – rok 1903 został uznany za cudowny rok Einsteina. Opublikował on kilka prac, przełomowych dla fizyki. Dokonał wtedy swoich największych odkryć. Coś na co innym mogłoby nie wystarczyć życia, Einstein dokonał w zaledwie kilkanaście miesięcy. Jest to swojego rodzaju schemat. Isaac Newton również swoich największych odkryć dokonał w ciągu roku, w związku z czym można mówić o pewnym schemacie działania genialnych umysłów – mówiła Małgorzata Smoleń

Słuchacze mogli dowiedzieć się również, że życie naukowca w tamtych czasach nie było łatwe – Einstein pracował nad badaniami, które miały umożliwić mu zdobycie tytułu doktorskiego. Niestety pierwszy jego doktorat nie został przyjęty. Nie poddawał się jednak i druga jest praca już umożliwiła mu otrzymanie tytułu doktorskiego. W tym czasie pracował jako wykładowca na uniwersytecie. Jak się okazuje, wtedy studenci płacili wykładowcom, jeżeli byli zadowoleni z ich zajęć. Einstein takie pieniądze również otrzymywał, jednak nie były to duże kwoty. Wiadomo, że Einstein był na swój sposób genialnym umysłem, jednak nauczycielem dobrym nie był.

Życie Alberta Einsteina pełne było genialnych odkryć oraz różnego rodzaju problemów. Koniec jego życia to tętniak aorty, który z czasem się powiększał. Naukowiec zmarł w 1955 roku, w testamencie pozostawiając wszystkie swoje rękopisy, badania oraz prawa autorskie Uniwersytetowi Hebrajskiemu.


 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją