Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzisiaj Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Na mocy decyzji papieża Franciszka, która została podana do publicznej wiadomości końcem lutego br. od 2021 roku w Kościele jest obchodzone nowe święto. W czwartą niedzielę lipca w katolickim kalendarzu pojawił się Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Dzisiaj (25.07.) więc przypada pierwszy raz to święto. Termin ten jest związany z bliskością obchodzonych wspomnień św. Joachima i Anny, dziadków Jezusa.

– Dziadkowie przypominają nam, że starość jest darem. Są oni ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary – mówił w lutym papież Franciszek uzasadniając swoją decyzję. – Powinniśmy stać na straży naszych korzeni. Niezwykle ważne jest wzajemne poznanie się dziadków i wnuków, ponieważ dziadkowie widzą marzenia swoich wnuków, a młodzi ludzie, czerpiąc siły z dziadków, pójdą naprzód – powiedział Ojciec Święty na temat osób starszych.

Święto to zachęca nas do celebrowania Dnia Dziadków i Osób Starszych. W czasie pandemii widzieliśmy, szczególnie w pierwszych miesiącach, jak wielu starszych odchodziło w samotności, bez możliwości pożegnania się z bliskimi. Tak nie musiało być. Ale nawet i przed pandemią zdarzało się, że osoby starsze doznawały bolesnego porzucenia i samotności. Przez odseparowanie się od nich, przez odizolowanie młodych od ich korzeni, zniekształciliśmy i zubożyliśmy nasze rodziny.

Dzisiaj niedziela więc mamy trochę więcej czasu wolnego, który możemy poświęcić bliskim. Może jednak w naszym otoczeniu mamy samotną osobę starszą – odwiedźmy ją, porozmawiajmy nawet na tematy w których się czujemy niepewnie, wypijmy herbatę czy kawę z taką osobą. Nas to nie kosztuje nic, a dla osoby starszej taka wizyta jest bezcenna.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: