Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

 Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) 14 grudnia 1990 roku ustanowiło Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto to obchodzone jest corocznie 1 października. Dzień ten jest okazją do dyskusji o potrzebach osób starszych, równego dostępu do kultury, opieki zdrowotnej, zasobów ekonomicznych.

„Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych zachodzących w ciele człowieka (głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60–65 roku życia. W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają się odwodnione i mniej elastyczne, ulegają atrofii. Obecnie w rozwiniętych społeczeństwach ludzie przeżywają 70–90 lat, rekordziści dożywają 120 lat, przy czym statystycznie dłużej żyją kobiety. W Stanach Zjednoczonych w ciągu XX wieku przeciętna długość życia wydłużyła się z niecałych 50 lat do ok. 75 lat u mężczyzn i ok. 80 lat u kobiet…”

Dane demograficzne wskazują, że seniorów  jest coraz więcej. Ich obraz się zmienia, są bardziej aktywni, widoczni i twórczy. Wykorzystują nowe możliwości, nowe technologie, chcą się rozwijać. Osoby starsze mają możliwość korzystania z usług świadczonych przez grupy wsparcia. Inicjatywy poświęcone osobom starszym stale się rozwijają. Wzrasta liczba gminnych rad seniorów oraz domów i klubów dziennego pobytu, w szczególności uruchomionych w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Senior+”. Działają Uniwersytety Trzeciego Wieku. Placówki te pozwalają seniorom na aktywne spędzanie czasu wolnego, a także zaktywizowanie i zaangażowanie w działania samopomocowe oraz na rzecz środowiska lokalnego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych składamy wszystkim Seniorom najlepsze życzenia zdrowia, uśmiechu, pogody ducha. Oby wszystkim żyło się coraz lepiej, abyście byli otoczeni miłością bliskich i mogli realizować swoje pasje.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: