Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś Wielka Sobota

„... Z jednej strony święconka, oglądanie grobów w kościołach i perspektywa wielkanocnej radości. Z drugiej – pustka kościoła, jak po śmierci bliskiej osoby; wewnętrzne rozbicie, niepewność, co teraz robić; oczekiwanie, ale właściwie nie wiadomo, na co. Trzeba wytrwać jak Maryja – nie uciekając i nie starając się niczego przyspieszyć...” – podsumowuje ten czas o. Andrzej Kuśmierski .

Najważniejsza w Wielką Sobotę jest wieczorna Wigilia Paschalna. Jednym z najważniejszych symboli Zmartwychwstałego jest paschał - gruba, ozdobna świeca poświęcana co roku na początku Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.

Diakon, albo kapłan wnosząc do nieoświetlonego kościoła zapalony paschał śpiewa słowa: Światło Chrystusa. Lud zaś odpowiada: Bogu niech będą dzięki. Zgromadzeni zapalają swoje świece od paschału, a za trzecim razem rozświetla się cały kościół. Następnie śpiewa się hymn uwielbienie Pana, który jest Światłością świata - tak o sobie samym powiedział Pan Jezus podczas publicznej działalności. W dniu chrztu, od Paschału, ojciec dziecka zapala świecę dla nowo ochrzczonego, aby ukazać więź dziecka Bożego z Chrystusem. Kościół wzywa swoje dzieci, aby zawsze postępowały w światłości... - wyjaśnia ksiądz Stefan Sputek Proboszcz Parafii Świętego Jerzego w Cieszynie.

Zmartwychwstanie, to wezwanie do refleksji nad swoim życiem...- Czy jest ono postępowaniem w Światłości Pana? Jeśli nie, to Chrystus umarł i zmartwychwstał na darmo, a my sami zasiadający przy pełnych stołach godni jesteśmy politowania – podkreśla ks. Stefan.

...

- Dla mnie to szczególny czas "rozliczenia się" przed Bogiem z pracy nad sobą w Wielkim Poście – mówi Jadwiga Skowońska – Zadaję sobie wtedy pytanie, co naprawiłem w swoim życiu?", czy wytrwałam w postanowieniach?

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: