Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Amnestia w Bibliotece - zwróć książki, nie będzie kar

Każdego roku w maju odbywa się ogólnopolska akcja promowania bibliotek i czytelnictwa -  “Tydzień Bibliotek”. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem “Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”. 

W myśl hasła przewodniego Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza wszystkich w swoje progi, szczególnie tych, którzy zalegają ze zwrotem  wypożyczonych książek. W tym roku bowiem w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek,  BM w Cieszynie ogłasza amnestię dla wszystkich przetrzymujących książki. W dniach od 9 do 14 maja 2011 r. można będzie bez konsekwencji finansowych uregulować swoje zaległe zobowiązania.

W Bibliotece Miejskiej akcja "Amnestia" organizowana jest raz lub dwa razy w roku w różnych terminach. Czasami w ramach "Święta Trzech Braci",  innym razem "Skarbów z cieszyńskiej trówły", a jeszcze innym  z okazji obchodów "Tygodnia Bibliotek". Okresy amnestii co roku celowo ulegają zmianie, by nie przyzwyczajać nierzetelnych czytelników, iż zawsze w tym samym czasie mogą bez żadnych konsekwencji uregulować swoje zobowiązania.

W Wypożyczalni dla dorosłych, Oddziale dla dzieci i filiach przyjmowane będą  zwroty książek przetrzymywanych powyżej 1 miesiąca bez pobierania kar regulaminowych. - W naszej Bibliotece akcja "Amnestia" organizowana jest od około 10 lat. Nie są to akcje systematyczne, powtarzane co roku o tej samej porze, ponieważ nie chcemy, aby były one traktowane jako swego rodzaju "przedłużony termin zwrotu książek" – wyjaśnia Magdalena Strządała z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Akcja ta mają na celu odzyskanie zbiorów od mało zdyscyplinowanych czytelników, którzy najczęściej w obawie przed karą nie oddają książek. Bywa i tak, że przyczyną przetrzymywania staje się choroba czytelnika, wyjazd lub inne życiowe plany.

W czasie ostatniej akcji prawie 100 osób skorzystało z możliwości oddania książek, bez zapłacenia kary. - Dla nas ważne jest przede wszystkim to, że wracają książki przetrzymywane nawet kilka lat. Często są to egzemplarze na które czekają inni Czytelnicy. - podkreślai M. Strządała.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: