Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś w Mostach koło Jabłonkowa otworzą skrzynię pełną skarbów

Dziś, tj. 20 września, już po raz 13. zostanie otwarta cieszyńska trówła. Symboliczne otwarcie skrzyni pełnej skarbów odbędzie się o godz. 19.00 w Mostach koło Jabłonkowa, tymczasem już od środy w obu przygranicznych miastach organizowane są dzisiątki wydarzeń. Przed nami weekend pełen ''Skarbów z cieszyńskiej trówły''.

Święto rzemiosła, folkloru, sztuki i designu a także kuchni regionu organizowane jest  przez Zamek Cieszyn we współpracy z Domem Dzieci i Młodzieży z Czeskiego Cieszyna oraz instytucjami kultury obu przygranicznych miast. Na osoby, które, chcąc się cieszyć bogactwem tradcyji Śląska Cieszyńskiego, wezmą udział w wydarzeniu, czekają ciekawe spotkania, warsztaty i koncerty, ale także gra miejska, konkursy, wystawy i jarmark rzemiosła.

Trówła, czyli przekazywana z pokolenia na pokolenie zdobiona skrzynia zostanie symbolicznie otwarta dziś o godz. 19.00.

- Kolejny już raz inauguracja imprezy nie odbędzie się w Cieszynie, a w innym, równie ważnym dla regionu miejscu. W zeszłym roku była to Istebna, w tym – Mosty koło Jabłonkowa w Republice Czeskiej. „Z górolami w karczmie” pod taki hasłem zaplanowano w Domu Kultury PZKO w Mostach koło Jabłonkowa zabawę  z zespołem regionalnym „Górole”, a gościnnie wystąpi zespół folklorystyczny „Slezan” z Czeskiego Cieszyna (wymagana  rezerwacja miejsc) – informują organizatorzy.

Przed nami wiele atrakcji - już dziś, w piątek, 20 września, w Zamku Cieszyn zostanie otwarta wystawa „Hoczki, żywotki, kabotki…i inne wątki strojem pisane”, prezentująca sposób powstawania regionalnych strojów.  Natomiast w sobotę, 21 września, wernisażem wystawy „Keep away from fire | Zawsze przechodzimy” Urszuli Kluz-Knopek zostanie zainaugurowany w Galerii Szara projekt SALT.

Dzieci i młodzież na pewno zainteresuje gra miejska „O skarbach z cieszyńskiej trówły”. Każdy z zawodników w wieku 6-15 wieku może wygrać weekend w Beskidach dla całej rodziny. Zadania, z jakimi zmierzą się 20 i 21 września przygotowane zotały przez sześć instytucji z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.  

Każdy, kto chciałby się czegoś nauczyć, powinien wziąć udział w jednym z warsztatów. Do wyboru są m.in., warsztaty malowania na szkle, snycerskie, introligatoskie, tańców cieszyńskich czy „Czekoladowo Mi”, w trakcie których dzieci w wieku od 7 do 15 wraz z rodzicami zwiedzać będą Fabrykę „OLZA”.

W ostatnim dniu „Skarbów z cieszyńskiej trówły” na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie odbędzie się Cieszyński Jarmark Rzemiosła, podczas którego każdy z nas będzie mógł podejrzeć pracę twórców z Polski, Czech i Słowacji, a także skosztować tradycyjnych dań i kupić ręcznie wykonaną pamiątkę. Podczas Jarmarku nie zabraknie także muzyki, którą zapewnią zespoły z regionu. Niedziela, 22 września to także Cieszyński konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess oraz I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów „Czytómy po naszymu”.


Więcej informacji oraz szczegółowy Program "XIII Skarbów z cieszyńskiej trówły" znajdziecie tutaj.

(red.)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: