Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś świętujemy!

Kościół Katolicki obchodzi dziś jedno z trzech największych uroczystości maryjnych - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwane popularnie świętem Matki Boskiej Zielnej. Dziś świętujemy też Święto Wojska Polskiego.

15 sierpnia obchodzimy rocznicę historycznego “Cudu nad Wisłą”- zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. W tym dniu święto obchodzi też Wojsko Polskie. W Warszawie odbywa się uroczysta parada wojsk.
Katolicy obchodzą dziś Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Święto sięga swoją tradycją początku V w. , jednakże oficjalnie dopiero w 1950 r. papież Pius XII ustanowił tą tajemnicę jako dogmat wiary. Wśród teologów nie było przez wieki było to przedmiotem sporu, czy Maryja została wzięta do nieba za życia czy po śmierci. Dlatego też godząc obie tezy często używano sformułowania „zaśnięcie”.

W Kościele Wschodnim do dziś święto to jest nazywane zaśnięciem albo odpocznieniem, podczas gdy na Zachodzie mówi się o Przejściu albo Wniebowzięciu. Pius XII, ogłaszając dogmat, nie rozstrzygnął sporu, używając sformułowania „po zakończeniu ziemskiego życia”. Dopiero Jan Paweł II w katechezie 25 czerwca 1997 r. postawił pytanie: - Czy jest możliwe, aby Maryja z Nazaretu doświadczyła w swym ciele dramatu śmierci?. I odpowiedział, że tak, bo choć śmierć według Biblii jest karą za grzech, a Maryja została zachowana od grzechu, to jednak - Z chwilą, gdy Chrystus umarł, byłoby trudno przyjąć coś przeciwnego w odniesieniu do Jego Matki. -

Według tradycji Zaśnięcie NMP mogło się dokonać ok. 45 r. na Górze Syjon, gdzie od IV w. istnieje bazylikautożsamiana z Wieczernikiem i miejscem zaśnięcia. Według innych źródeł św. Jan Apostoł miał zabrać Maryję ze sobą do Efezu i tam miała Ona zakończyć swe ziemskie życie.

W Polsce i wielu krajach europejskich uroczystość 15 sierpnia, zwana jest popularnie świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się zioła, kwiaty i dożynkowe snopy. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.
W naszym regionie Parafii NMP w Zebrzydowicach właśnie dziś 15 sierpnia obchodzony jest tradycyjny odpust.
 

źródło: ox.pl
dodał: MP

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: