Dziś święto Objawienia Pańskiego
Czy byli Mędrcami, Magami, a może Królami, jak chce współczesność, nie wiadomo. Nie wiadomo też jak mieli na imię i czy prowadziła ich gwiazda (zobacz artykuł na temat podstawowych zagadnień związanych ze świętem i osobami Trzech Królów: Królowie magowie czy mędrcy? ]. Wiadomo jednak, że pokłonienie się nowo narodzonemu Jezusowi przez „mędrców ze Wchodu” opisał – jako jedyny - w swojej Ewangelii św. Mateusz (2,1-12). Jego opowieść – na co zwracają uwagę badacze Biblii – nie ma charakteru kronikarskiego, ale literacką formę katechetyczną, jest swoistym pouczeniem o znaczeniu i misji Jezusa narodzonego z Maryi Dziewicy.
Objawienie Pańskie jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół, świętem nakazanym (wierni powinni uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymywać się od pracy), w Kościele katolickim obchodzone jest 6 grudnia, zaś w prawosławnym 19 stycznia. W powojennej Polsce było dniem wolnym od pracy, od 1960 zniesiono je, a w 2010 znów przywrócono jako dzień ustawowo wolny od pracy.
Z dniem tym związanych było wiele zwyczajów, w tym zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła, okadzanie domów i obejścia, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami, wybór migdałowego króla, czy chodzenie z kolędą (więcej o zwyczajach przeczytacie w artykule: Zwyczaje trzejkrólewskie ]. Dziś popularną formą obchodów święta są Orszaki miejskie, w których w rolę królów wcielają się wszyscy uczestnicy.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.