Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś dzień św. Jana

Dziś wspomnienie św. Jana Chrzciciela – kolejna ważna data w kalendarzu tradycji ludowej Śląska Cieszyńskiego. Miniona noc miała być świętem lata i żywiołów, a cały dzień miał szczególne znaczenie dla zdrowia i urodzaju.

Zgodnie z tradycją noc poprzedzająca wspomnienie św. Jana miała być najkrótszą w roku, a sam dzień jednym z najdłuższych (jako że jest to data stała, występują lekkie rozbieżności, jednak z pewnością tego dnia słońce towarzyszy nam bardzo długo) - W dniu tym następuje tak zwane przesilenie letnie, kiedy to kończy się kalendarzowa i astronomiczna wiosna, a zaczyna się lato. Nastał najdłuższy dzień, a najkrótsza noc; noc pełna dziwów. Zwyczaj ten poświęcony jest żywiołom wody i ognia, słońcu i księżycowi, a także ziołom, gdyż wierzono, że w tym czasie mają największą uzdrawiającą i oczyszczającą moc – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

W święto św. Jana należało m.in. zbierać odpowiednie zioła, można było również spalić je w ognisku – taka ofiara miała zapewnić zdrowie i urodzaj. Wszystkim obrzędom towarzyszyły tradycyjne pieśni.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-24 19:59:43
: módlmy się, za naszego księdza biskupa emeryta, aby wszechmocny wymierzył mu surową i sprawiedliwą nagrodę za jego bezeceństwo
2021-06-24 20:29:44
miriam11: Wszystkim JANOM, JONKOM i JANINOM wsieckigo najlepszego. SZCZĘŚĆ WAM BOŻE.
2021-06-24 20:51:43
politykier: Również Tobie ja-nek, a raczej ja-sio+ krzy-sio+ fortepatrycjuszu jeden...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: