Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Dzień Edukacji Narodowej

Dziś (14.10) obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, bardziej znany pod nazwą Dzień Nauczyciela. Uczniowie w powiecie mogą cieszyć się dodatkowym dniem wolnym, a nauczyciele mogą poczuć się docenieni dzięki napływającym zewsząd życzeniom.

Dzień Nauczyciela kojarzony jest z akademiami, spotkaniami pedagogów i uroczystym wręczaniem nagród i wyróżnień. Niestety, w tym roku pandemia nieco pokrzyżowała plany, jednak nauczyciele i tak doceniani zostają – uczniowie w szkołach powiatowych dziś nie mają zajęć lekcyjnych. Uroczystości związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej zostaną przeprowadzone w formie zdalnej – wyjaśniła w rozmowie z portalem ox.pl Sylwia Pieczonka, Rzecznik Prasowa Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Dzień Edukacji Narodowej to święto, obchodzone na mocy Karty Nauczyciela. Upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, stworzonej z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 roku. To czas życzeń dla nauczycieli i dzień pokazywania pedagogom, jak wielki wpływ mają na kształtowanie nowego pokolenia i jak wiele pasji uczniowie nabyli dzięki pasji danego nauczyciela.

W tym dniu redakcja portalu ox.pl życzy wszystkim nauczycielom dużo wytrwałości i pasji. Poczucia zadowolenia ze swojej pracy i owocnej współpracy z uczniami.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-14 16:36:53
donekT: Najserdeczniejsze wyrazy uznania dla pracy i zaangażowania Nauczycieli, zwłaszcza w obliczu niesprzyjającej sytuacji.
2020-10-14 17:22:36
donekT: KEN (Komisja Edukacji Narodowej) stanowi jedno z największych osiągnięć epoki Oświecenia w Polsce. Organ został powołany na kanwie reform państwa podjętych w czasie obrad sejmu rozbiorowego 1773-1775. Reformie uległy wówczas także organy centralne państwa, między innymi powołano Radę Nieustającą, którą uznaje się za pierwszy w historii Polski nowoczesny rząd, zastąpiony później przez Straż Praw. Obecnie rolę sejmu 1773-1775, w powszechnej świadomości, ogranicza się do wymuszonej legalizacji cesji części terytorium Rzeczpospolitej, pomija się jego reformatorski charakter oraz rolę w przekształcaniu Polski w nowoczesne państwo. Pod względem przeprowadzonych z sukcesem zmian, wyprzedziliśmy wówczas monarchie ościenne i wiele innych europejskich państw.
2020-10-14 17:23:04
donekT: Wspominając o KEN, warto dodać, iż komisja stanowiła ukoronowanie procesu zmian w ówczesnym systemie edukacji, którego początki sięgają działalności Stanisława Konarskiego, który swój reformatorski i innowacyjny zapał uwidocznił w założeniu Collegium Nobilium w 1740. Z pokolenia wychowanego pod wpływem nowych prądów wywodziły się kadry późniejszych reformatorów i patriotów polskich epoki oświecenia.
2020-10-14 17:23:33
donekT: Powołanie KEN było wymuszone kasatą zakonu jezuitów, którzy wspólnie z pijarami odpowiadali za system edukacji w Rzeczpospolitej. Likwidacja zakonu związana była z szerszym, międzynarodowym kontekstem politycznym, wynikała z polityki liberalnych zachodnich elit i niewolniczego lobby, łaszącego się na opanowanie redukcji jezuickich w Ameryce Południowej. Majątek skonfiskowany jezuitom posłużył jako podstawa materialna pod funkcjonowanie KEN. Zakon jezuitów do czasów swego odrodzenia przetrwał na terytorium Imperium Rosyjskiego.
2020-10-14 17:24:12
donekT: Z działalnością KEN związane jest również Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, którego owoc stanowi, chociażby opracowanie pierwszego w dziejach Polski „Elementarz dla szkół parafialnych”, opracowanego przez Grzegorza Piramowicza, autora o ormiańskich korzeniach.
2020-10-14 17:24:49
donekT: KEN, jako przykład polskiej reformy edukacji, posłużyła jako wzór, który powielany był przez inne państwa, chociażby Austrię, czy Rosję.
2020-10-14 21:20:48
M53: "uczniowie w szkołach powiatowych dziś nie mają zajęć lekcyjnych. Uroczystości związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej zostaną przeprowadzone w firmie zdalnej – wyjaśniła w rozmowie z portalem ox.pl Sylwia Pieczonka, Rzecznik Prasowa Starostwa Powiatowego w Cieszynie." Pani/Panie redaktorze JŚ. Co to jest firma zdalna, albo jaka to firma zdalna? A może powinno być w formie zdalnej? Znowu puściłaś/puściłeś bez przeczytania, co napisałaś/napisałeś. Nie wstyd Wam ciągle popełniać takie błędy? Nie ma tekstu, żeby się literówki, albo wręcz błędy rzeczowe nie zdarzyły np. ul ,Strumieńska w Pruchnej, której tam w ogóle nie ma (artykuł o podtopieniach). Ciekawa jestem, czy Wasi nauczyciele są usatysfakcjonowani czytając takie wypociny.
2020-10-14 22:16:22
: M53 - Pani Joanna Świba - ta pani tak ma, pisanie nie jest jej najsilniejsza stroną
2020-10-15 06:40:16
666: Ale śliczna jest
2020-10-15 09:11:36
Santa_Claus: biorąc pod uwagę posła Czarnka z PiS to raczej dzień żałoby nad truchłem narodowej edukacji
2020-10-15 10:29:21
politykier: krzy-sio+ś.wir_us Patryk +666, zdradzasz swoje pozostałe orientacje "+"...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: