Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzień Seniora w cieszyńskim OCKiR

30 września w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie upłynął pod znakiem Otwartego Dnia Seniora. W jego ramach uczestnicy wzięli udział w wykładach i zajęciach aktywności ruchowej, także mieli możność przeprowadzenia badań zdrowotnych. Impreza, którą zorganizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa ''Cieszynianka'' oraz Osiedlowy Klub Seniora odbyła się w wigilię ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Wykłady tyczyły się przede wszystkim kwestii zdrowotnych. Danuta  Żabińska z Doradztwa Żywieniowego „Dandiet” podniosła w swym wystąpieniu kwestie racjonalnego i zdrowego odżywiania, z akcentem na dietę osób starszych. Z kolei prelekcja Teresy Wałgi, która jest Państwowym Powiatowym Insprektorem Sanitarnym związana była z zagrożeniami związanymi z wycieczkami do coraz bardziej popularnych krajów egzotycznych. Jednocześnie prelegentka zwróciła baczną uwagę na profilaktykę grypy, boreliozy i zakażeń pneumokokowych. Natomiast Małgorzata Szwarc-Niedźwiecka i Lucyna Bałandziuk z Uniwersytetu III Wieku zachęciły seniorów do aktywności intelektualnej - poznawania świata i samokształcenia poprzez udział chociażby w wykładach prowadzonych przez Uniwersytet.

Ponadto instruktor jogi Damian Krzempek wprowadził seniorów w arkana tej starohinduskiej sztuki panowania nad ciałem i umysłem, oraz opowiedział o jej pozytywnym wpływie na zdrowie, chźtni mogli też pod jego kierunkiem wziąć udział w ćwiczeniach. Można też było zrelaksować się przy gimnastyc rodem z Chin. Tai-chi w praktyce odbywało się pod okiem instruktorki Danuty Ryłko. Chętni mogli też poddać się badaniom na zawartość cukru we krwi czy pomiaru tkanki tłuszczowej BMI. Zwieńczeniem tegorocznego Dnia Seniora był występ zespołu „Panaceum” ze Stowarzyszenia Akademia Seniora z Bielska-Białej z programem „Z pamiętnika Młodej Lekarki” znanym wszystkim z niezapomnianego duetu Ewy Szumańskiej i Jana Kaczmarka.

(ÿ)źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-03 14:43:34
as355: Co to ,, chźtni . ,, A to Tai-chi w pewnym wieku ,to raczej bym odradzał jak nie miało się z tym do czynienia .Kolega dobrze po 60 tce ,uprawiał jakąś( kama i sutre ) z młodą instruktorką ,teraz chodzi w gorsecie na kręgosłup .Ruch owszem ale w miarę potrzeb i upodobań ,oraz stosownie do wieku .Egzotyka to dla młodych .
2015-10-04 08:53:39
Nokia2007: Dziadki zabrały dzieciom świetlicę (gdzie spędzały niemal każde popołudnie),żeby spotykać się raz w miesiącu.Gratulację pomysłu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: