Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzień Pamięci o Holokauście

W Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Domu Narodowym” odbyła się prelekcja filmów, która nawiązywała do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

19-20 kwiecień to dni w których odbywają się pokazy filmowe organizowane dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy- Stowarzyszenia Żydowskie Motywy. Jako pierwszy zaprezentowany został film „Bałuckie getto” (Ghetto jménem Baluty). Szkolną klasę stanowiła dzisiaj (19 kwietnia) sala „Domu Narodowego”, widzami natomiast byli uczniowie cieszyńskich szkół.

Wyświetlane filmy to najnowsze produkcje, prezentowane na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym w Warszawie. - Film "Baluckie Getto" opowiada historię łódzkiego getta, oczami świadków, którzy przeżyli. Film mówi nie tylko  o okropnościach, które działy się w tamtym czasie, ale też opowiada o dzisiejszej sytuacji tejże zaniedbanej starej dzielnicy Łodzi, jakkolwiek dla niektórych fascynującej - tymi slowami rozpoczęło się wtorkowe spotkanie w COK. 

Film produkcji polsko – czeskiej wywarł na młodzieży ogromne wrażenie. - Historię opowiadają świadkowie, którzy przeżyli te okropności w czasie wojny jako dzieci mniejsze lub starsze. Wszystko dopowiedziane jest z ogromną autentycznością i przejęciem. Człowiek oglądając film „przenika” do tamtego świata. Naprawdę, kto jeszcze nie widział „Bałuckiego getta” niech koniecznie zobaczy – mówi Joasia Bury. Podobne zdanie ma wielu innych młodych ludzi, którzy ten dzień zamiast w szkolnej ławce spędzili - wspominając.

Warto przypomnieć, że dzień 19 kwietnia jest obchodzony, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, od 2005 roku w polskich szkołach jako Dzień Pamięci o Holokauście.

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: