Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzień opiekuna osoby chorej

W piątek (26.10.2018) w cieszyńskim Café Muzeum odbył się Dzień Opiekuna Osoby Chorej. Organizatorem wydarzenia było Hospicjum św. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. W ramach programu artystycznego wystąpili uczniowie i nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie.

- Wolontariusze cieszyńskiego Hospicjum organizują dla opiekunów swoich pacjentów Dzień-Święto, które pozwoli na oderwanie się od codziennej krzątaniny i smutnych myśli związanych z chorobą. Inicjatorem jest Fundacja Hospicyjna z Gdańska, z którą lokalne stowarzyszenie współpracuje od wielu lat na rzecz pacjentów, dzieci osieroconych oraz ich bliskich – wyjaśniali organizatorzy wydarzenia.

Hospicjum w Cieszynie powstało w 1998 roku, w KRS figuruje jako Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty. Początkowo wsparcia w rozpoczęciu działalności użyczyło bielskie hospicjum im. Św. Kamila, następnie władze Cieszyna udostępniły lokal i znalazły środki w budżecie, które zostały przeznaczone na szkolenie wolontariuszy niemedycznych. Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie to hospicjum domowe. Oznacza to, że na życzenie zainteresowanych, zespół wolontariuszy odwiedza chorego w domu, pomagając w opiece nad nim – Pragniemy, by nasza posługa uczyniła godnym ostatni okres życia chorego, aby zapobiegała bólowi i innym przykrym objawom choroby, aby dała wsparcie rodzinie i przyjaciołom chorego – wskazują osoby działające w hospicjum.

Cieszyńskie hospicjum zajmuje się osobami chorymi na nowotwory. W ramach działania organizacja zapewniana pomoc medyczną, psychologiczną i duchową, zarówno dla samych chorych, jak i dla ich rodzin. Wsparcie tam mogą znaleźć również osierocone dzieci podopiecznych, którzy przegrali walkę z chorobą. W ramach hospicjum działa również magazyn sprzętu medycznego, w którym można nieodpłatnie wypożyczyć odpowiednie sprzęty, które ułatwiają radzenie sobie w czasie (np. wózki inwalidzkie, łóżka, czy materace przeciwodleżynowe).

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: