Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Wszyscy chcemy, aby na naszych drogach było bezpiecznie, jednak żeby tak było musimy o to zadbać sami. Szczególną okazją do chwili refleksji nad swoim "drogowym" zachowaniem może być właśnie dzisiejsza data – 25 lipca, czyli Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

Święto powstało z inicjatywy krajowego Duszpasterstwa Kierowców oraz kierowcy rajdowego – Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. Dzień ten obchodzimy w Polsce od 2006 roku, a jego obchody przypadają na dzień imienin św. Krzysztofa – patrona kierowców. Zdaniem inicjatorów dzień patrona kierowców, św. Krzysztofa, to najwłaściwsza data w kalendarzu, by zastanowić się nad swoim zachowaniem za kierownicą - zacząć jeździć rozważniej i bezpieczniej.

Tysiące zabitych, dziesiątki tysięcy rannych to bezmiar ludzkich tragedii....

- W okresie od stycznia do czerwca 2011 roku doszło do 17 777 wypadków, w których zginęło 1 757, a 22 139 zostało rannych
– informuje Komenda Główna Policji - Główne przyczyny wypadków na prostych odcinkach to: (wg Raportu BRD KGP 2010 r.) niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nie zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Tylko w miesiącu czerwcu policjanci ujawnili 15 586 kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Liczby biją na alarm. Nie pomagają krzyże przy drodze, nie pomagają kampanie społeczne, nie pomagają policyjne akcje uświadamiające kierujących, ani medialne apele.

- Byłoby idealnie, gdyby w tym dniu każdy kierowca zrobił wszystko, by z jego powodu nie doszło do żadnego zagrożenia na drodze – mówi Tomasz Nowak, kierowca z trzydziestoletnim stażem -  ja z pewnością postaram się okazać dzisiaj szczególną życzliwość i szacunek dla innych użytkowników dróg. Chociaż czasami z tym bywa ciężko i brakuje człowiekowi cierpliwości do innych osób.

Dzisiaj od wczesnych godzin rannych na terenie powiatu cieszyńskiego oraz całego województwa śląskiego policjanci ruchu drogowego prowadzili akcję pod kryptonimem “Trzeźwość”. - Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących. Działania skierowane przeciwko pijanym użytkownikom dróg prowadzone będą w godzinach od 5.00 do 13.00. Policyjne patrole będą kontrolować stan trzeźwości, jednocześnie w kilku miejscach naszego powiatu. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu – informuje KPP w Cieszynie.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: