Dzieła z płodów ziemi

To tradycyjny element każdych dożynek. Budowa i prezentacja wieńców. W Chybiu w tym roku odbędzie się konkurs na te najpiękniejsze, nie zabraknie nagród za najwyższe miejsca.

Od zawsze towarzyszą dożynkom. Wieńce i kompozycje dożynkowe, prezentują różne formy. Nierzadko z napisami, a często z wręcz obrazami, misternie wykonanymi z z płodów roli. Chybski ośrodek kultury zaprasza w tym roku mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy wieniec. – W poprzednich latach również takie konkursy były organizowane. Tym razem jednak kusimy nagrodami pieniężnymi – mówi Anna Zachurzok, instruktorka z GOK w Chybiu. Jak dodaje - Kompozycje mogą przyjąć różne formy. Niekoniecznie muszą być to płaskie wieńce, mogą również być to konstrukcje przestrzenne jak korony czy inne formy.

Konkurs jest dla wszystkich, dlatego nie stawiamy żadnych ograniczeń. Mogą być formy tradycyjne, jak i współczesne, futurystyczne realizacje. W poprzednich latach kompozycje nawiązywały m.in. do tego, że w gminie wiele osób jeździ na rowerach.  - Premiujemy natomiast użycie tradycyjnych materiałów, płodów ziemi, tutaj trzymamy się tradycji. Zachęcamy do wcześniejszych zapisów, abyśmy wiedzieli ile osób jest chętnych. Najważniejsza data to dzień 7 września – wówczas trzeba złożyć wszystkie prace – dodaje Zachurzok.

W rywalizacji można wystartować indywidualnie lub w drużynie, a jest o co walczyć, premiowane będą trzy najlepsze formy. Za pierwsze miejsce przewidziano nagrodę – 500 zł. Konkurs skierowany jest dla mieszkańców gminy Chybie, odbywa się w ramach projektu ‘Mieszkańcy aktywnie w lokalnej inicjatywie. Dożynki Gminne” na ten cel GOK zdobył fundusze na realizację tegorocznych dożynek. - Od zawsze w organizację tego wydarzenia włączają się mieszkańcy. Mam nadzieję, że tym razem będzie ich jeszcze więcej – mówi pani Anna.

Tegoroczne dożynki w Chybiu odbędą się w niedzielę 10 września. Tradycyjnie, korowód wyruszy spod domu gospodarzy. Tym razem będzie to małżeństwo z Zaborza. Korowód przejedzie przez gminę i zatrzyma się w amfiteatrze.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją