Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziecięce rozmowy przy zbieraniu borówek

W piątkowe popołudnie 29 lipca Świetlica Krytyki Politycznej ''Na Granicy'' w Cieszynie zamieniła się w teatralną scenę. Dzieci, które wcześniej brały udział w zorganizowanej przez Świetlicę kolonii przedstawiły spektakl ''Rozmowy przy zbieraniu borówek'' wyreżyserowany przez Bogdana Słupczyńskiego.

Akcja sztuki, która powstała podczas wspólnej wędrówki górskiej toczy się współcześnie, w 2016 roku, tu, u nas, w beskidzkich górach. Opiera się na rozmowach dzieci podczas zbierania borówek. A z rozmów tych wynikają różnice w postrzeganiu świata i przeżywaniu wędrówki – zarówno samotnej jak i tej wspólnej, z innymi ludźmi. - Chodzę po górach i myślę. Nie o tym jak jestem zmęczony, ani o tym co jest na obiad. Bo jak widzisz przestrzeń, czujesz się lepiej - mówiła jedna z małych aktorek. - Irytuje mnie chodzenie po górach. Nie ma tu zasięgu, można poobcierać sobie nogi a wiatr rozwala fryzurę – stwierdzała dla odmiany jej koleżanka.

- Próby trwały zaledwie tydzień – zaznaczyła na wstępie Anna Cieplak-Studnicka ze Świetlicy Krytyki Politycznej, jedna z organizatorek kolonii. - Spektakl jest efektem wyjazdu dzieci z Krytyki w Beskidy. Chodziliśmy po górach, chodziliśmy w słońcu, chodziliśmy w deszczu, chodziliśmy w nocy. Założenie było takie, by spróbować o tym opowiedzieć w teatralny sposób. A dialogi w spektaklu są inspirowane rozmowami dzieci – wyjaśniała Studnicka.
- Wszystko było inspirowane rozmowami. Nie chodziło o to, by zrobić jakieś wiekopomne dzieło. Kilka scen poświęconych jest górom, przyrodzie. A w efekcie odwiedzin w Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki powstał list, wiersz – dodał Słupczyński. -żeby iść w góry trzeba mieć jakiś cel, a tym celem jest wejść na tą gorę. (…) Panie Jerzy. Tak wysoko nie mierzę. Moje szczyty są inne. Moje, Panie Jerzy - czytała jedna z małych aktorek, Wiktoria.

Dziecięcy spektakl ubarwiła występem na żywo kapela „Wałasi” wykonująca tradycyjną muzykę Beskidów oraz własne kompozycje inspirowane naturą i górskimi krajobrazami. A mali aktorzy, którzy wzięli w nim udział to: Natalia Puzoń, Aleksandra Podżorska, Patrycja Kowalska, Dominika Brejza, Oliwia Kral, Natalia Marek, Patrycja Kral, Laura Kacyrz, Kacper Kacyrz, PatrykNowosadko, Patryk Tomaszewicz, Paulina Tomaszewicz, Iwona Żur, Natalia Brejza, Bartek Moik .(indi) 

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją