Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzieci zatańczą z folklorem

Tańczą, śpiewają i grają w Cieszynie od 65 lat. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Jadwigi Marcinkowej obchodzi żelazny jubileusz. Już w sobotę kolejna impreza w ramach uroczystych obchodów.

W Cieszynie można ich spotkać na galach i podczas najważniejszych wydarzeń. Od lat budzą zachwyt widzów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Bogactwo strojów i mnogość prezentowanych przez nich kultur sprawia, że od lat plasują się w czołówce polskich zespołów regionalnych. Z Karoliną Małysz-Tulec, dyrektorem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej rozmawiał Jan Bacza.

Obchody jubileuszowe zaczęły się już na początku roku. Dziś przygotowujecie się do sobotniego występuj grup dziecięcych.


W sobotę (25.04) w cieszyńskim teatrze o 16:00 odbędą się kolejne już Spotkania z Folklorem. Zaprezentuje się 115 młodych wykonawców, którzy zasilają nasze cztery grupy dziecięce. Przygrywać im będzie 22-osobowa kapela dziecięco-młodzieżowa.

Co zobaczymy i usłyszymy na scenie?

Młodzież zaprezentuje tańce i pieśni cieszyńskie, górnośląskie, opolskie, żywieckie, zobaczymy kujawiaka z oberkiem i tańce lubelskie. Kapela zagra także swoje utwory.

Jak to jest w Zespole: rodzice tańczą, śpiewają i wciągają dzieci czy też jest odwrotnie.

Tancerze z grup dziecięcych nie są związane z zespołem przez rodziców. Aktualnie mamy tylko dwie takie rodziny, w których nadal tańczy dziadek. On przyprowadził córkę i wnuczkę. Ale są to jednostki. Najczęściej to rodzice przyprowadzili do pierwszej grupy i potem dzieci przechodzą do coraz starszych grup, aż wreszcie dochodzą do grup dorosłych. Mamy nadzieję, że za kilka lat znowu ta wielopokoleniowość będzie związana znowu z całymi rodzinami, bo ta wielopokoleniowość u nas jest widoczna. Nasz zespół jest jednym z trzech zespołów w Polsce, który ma w swoich szeregach tancerzy od 5 roku życia, aż po 80 lat.

Seniorzy też występują na scenie i w chórze jubileuszowym.

Tak, na co dzień seniorzy występują w chórze jubileuszowym, ale w tym szczególnym dla nas roku seniorzy wystąpią w krótkich układach tanecznych 5 i 6 czerwca. To będzie taka nasza niespodzianka jubileuszowa.

Ale wróćmy do obchodów. W maju też planujecie coś szczególnego?


Będzie to nowość zarówno dla Zespołu jak i dla mieszkańców. To będzie pierwszy piknik z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Na naszą majówkę zapraszamy wszystkich. Wstęp wolny. Chcemy zrobić tę imprezę w formie pikniku rodzinnego. Będzie kolorowo, ciekawie, śmiesznie, muzycznie i oczywiście nie zabraknie poczęstunku przygotowanego przez członków zespołu. Zapraszamy na kemping Olza w Cieszynie 9 maja o 14:00.

Miesiąc później dwa wielkie koncerty.

5 i 6 czerwca zapraszamy do teatru na dwa koncerty – ten galowy będzie 6 czerwca. Sprzedaż biletów już ruszyła w Cieszyńskim Centrum Informacji. Osoby które były zespolikami zapraszamy na bal 6 czerwca i tu już indywidualnie prosimy się z nami kontaktować.
24 października obchodzi 15 lecie nasz chór jubileuszowy, założony również w związku z jubileuszem. To wydarzenie również wpisuje się w obchody. Impreza odbędzie się w Domu Narodowym. Wszystkich zapraszamy serdecznie

Przypomnijmy w kilku słowach bogatą historię zespołu.

Zespół istnieje od 1950 r. najpierw była to nieduża grupa teatralna składająca się z kilku par, która z czasem przerodziła się w grupę ogromną, bo już w pierwszych latach było to około stu osób. Dziś w zespole działa 230 osób. Założycielką zespołu była pani Danuta Juraszek-Baranowska. A pierwszy choreografem i najwspanialszym, który zadbał o bardzo wysoki poziom zespołu była Janina Marcinkowa i jej imieniem został nazwany zespół. Była to osoba najbardziej zasłużona, rozpoznawalna w całym kraju więc nie wyobrażam sobie żeby jej imię było zmienione na jakiekolwiek.


Dziękuję za rozmowę

źródło: ox.pl
dodał: JB,HBB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: