Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dyskutowali o relacjach dziadków z wnukami

W czwartek (23.05.2019) w Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po raz kolejny wykład wygłosiła Maria Zrałek, z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Tym razem temat spotkania to „Dziadkowie i wnuki – wzajemne uczucie i wzajemna miłość”

Spotkanie, zgodnie z tematem, dotyczyło relacji dziadków z wnukami. Jak podkreślała prowadząca, dialog między pokoleniami jest bardzo ważny. Ważne również jest, żeby na wzajemnych kontaktach korzystały obie strony – zarówno dziadkowie, jak i wnuki. Wykorzystywanie jednej ze stron (najczęściej dziadków), może prowadzić do licznych problemów.

- Współcześni dziadkowie tworzą niezwykle zróżnicowaną kategorię osób. Najczęściej jednak nie przystaje do nich obraz człowieka, pozostającego poza nawiasem życia. Pomimo tego, zdarza się, że dziadkowie (przede wszystkim młodzi i częściej mężczyźni) mają trudności z identyfikacją ze swoją rolą, gdyż w społeczeństwie funkcjonuje stereotyp dziadka, jako człowieka starego, wymagającego pomocy. Ponadto wejście w tę rolę może być utrudnione przez przekonanie, że dziadkowie powinni pomagać na wszelkie możliwe sposoby, rezygnując nawet z własnych potrzeb i życia osobistego. Wejście w rolę dziadka wymaga więc często czasu – wyjaśniała prowadząca.

W trakcie wydarzenia wyjaśniano również, jak zmienia się z czasem stereotyp babci i dziadka i jak zmieniają się oczekiwania. Aktualnie wnuki często przyzwyczajone są do faktu, że babcia i dziadek to osoby aktywne, które nie tylko otaczają ich miłością, ale mają również własne życie – spotkania towarzyskie, zajęcia sportowe. Są sprawni, jednak w związku z tym być może nie mają aż tyle czasu, co w przypadku braku życia osobistego. Dlatego właśnie tak ważne jest zachowanie umiaru w każdej sferze. Na kontakcie z wnukami mogą skorzystać obie strony, pod warunkiem jednak, że nikt nadmiernie się nie poświęca, aby sprostać stereotypom.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: