Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dworzec kolejowy w Chybiu doczeka się remontu? Radni z apelem do PKP

Rada Gminy Chybie na najbliższej sesji chce wystąpić z apelem do PKP o przeprowadzenie remontu zabytkowego dworca kolejowego. Budynek, który otwarty został w połowie XIX wieku, od lat popada w ruinę.

Projekt uchwały intencyjnej w tej sprawie przygotował Klub Radnych "Moc". Radni przypominają, że dworzec kolejowy w Chybiu pełnił przed laty niezwykle ważną rolę - leżał na trasach łączących Wiedeń z Krakowem czy Warszawą, a także przez lata mieścił się w nim Urząd Pocztowy, restauracja oraz mieszkania pracowników kolei.

Radni zaznaczają też, że dworzec znów może być istotnym punktem na kolejowej mapie regionu. - W niedługim czasie ma być realizowany dalszy remont linii kolejowych Katowice/Bielsko Biała do granicy w Zebrzydowicach przez Chybie. Po remoncie mieszkańcy Chybia liczą na rozwój transportu pasażerskiego z dostosowanym do potrzeb mieszkańców rozkładem jazdy - pisze w ich imieniu przewodnicząca klubu Maria Pisarek.

Radna wylicza też czynniki, z powodu których transport kolejowy będzie coraz to bardziej popularny. - Drożejące paliwo do samochodów, brak miejsc parkingowych, ogromny ruch samochodowy na drogach, zapowiadane zmiany przepisów unijnych itd. Gdy po remoncie linii kolejowej wrócą pociągi pasażerskie międzynarodowe na tej trasie, to dworzec kolejowy w Chybiu z zabitymi płytami oknami, napisami na budynku, uszkodzonymi gzymsami oraz nieestetycznym otoczeniem, nie będzie ciekawym widokiem dla pasażerów. Fakt, że Chybie jest węzłem linii kolejowych w czterech kierunkach, daje ogromne możliwości do poszerzenia powiązań przestrzennych. Dworzec został zbudowany w pięknym stylu i może być kolejową perełką z przywróconą funkcją użytkową dla pasażerów - dodaje Pisarek.

Uchwała intencyjna w sprawie apelu do PKP (z projektem można zapoznać się tutaj) ma być podejmowana na sesji Rady Gminy Chybie, która zaplanowana została na wtorek (25.04).

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-04-21 09:52:03
Edi: Kolej wszystko zaniedbała,tory,trakcję,dworce,a teraz czekają aż im gminy wyremontują dworce,a Unia Europejska da pieniądze na remonty szlaków kolejowych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: