Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dwadzieścia lat UST

Mały jubileusz czeka widzów Ustrońskich Spotkań Teatralnych - już 20 lat na ustrońskich scenach goszczą dobre sztuki i wspaniali aktorzy.

A zaczęło się wszystko w ubiegłym wieku, tak, tak - w 1999r. w obecnym Muzeum Ustrońskim m. in. Jerzy Zelnik i Olgierd Łukaszewicz zaprezentowali swoje monodramy. Rok później w sali klubowej MDK "Prażakówka" w jednoosobowych sztukach wystąpili Edward Żentara, Joanna Szczepkowska i Mikołaj Grabowski – wspomina Barbara Nawrotek – Żmijewska, dyrektor Domu Kultury w Ustroniu.

Dopiero od 2001r. przedstawienia zaczęły odbywać się na scenie sali widowiskowej, praktycznie na proscenium, bo światło sceny było jeszcze wówczas zamurowane, ukrywając za sobą sceniczną ruinę. W 2005 r. aktorzy przyjeżdżający do Ustronia mieli już pełny komfort gry - pełnowymiarowa scena została wyremontowana, nowe garderoby zaskakiwały wyposażeniem. - I tak niepostrzeżenie minęło 20 lat - raz bardziej udanych, raz mniej - ale zawsze różnorodnych. W tym roku proponujemy Państwu w dniach 13 - 16 marca trzy spektakle zawodowych teatrów i aktorów oraz kilka spektakli teatrzyków amatorskich - laureatów corocznego Miejskiego Przeglądu Teatralnego – dodaje dyrektorka Prażakówki.

13 marca o godz. 18.00 jubileuszowe UST-a rozpoczną się komedią nieprzewidywalną - "Przebojem sezonu". Fabuła opiera się o losy uwielbianego przez tłumy aktora - celebryty, którego życie to bajka... do pewnego momentu. Intryga uknuta przez najbliższych powoduje różne perturbacje a życie wymyśla najdziwniejsze rozwiązania. W sztuce tej wystąpią: Ewa Kuklińska, Katarzyna Jamróz, Michał Milowicz i Michał Pietrzak.

Kolejny spektakl. 14 marca, to prawdziwie czarna komedia , której premiera przypadła na jesień 2017 roku. "Ranny ptaszek" w obsadzie: Barbara Bursztynowicz, Leon Charewicz i Tomasz Ciachorowski to mocna dawka humoru i ważne, międzyludzkie sprawy. Dwa akty rozpięte na życiowych emocjach, ludzkich ułomnościach, codziennych śmiesznostkach i niespełnionych tęsknotach. Sztuka skłania do refleksji nad tym, co warto w życiu traktować ze śmiertelną powagą a co z przymrużeniem oka. Dla widza wyrobionego - aktorstwo bez chałtury. Dla nowicjusza - trzymająca w napięciu akcja. Dla starszych par - może ku przestrodze, dla młodych małżeństw - może ku nauce.

W czwartek, 15 marca o godz. 10.00 będzie można zobaczyć laureatów Miejskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych. Jak zawsze warto obejrzeć nagrodzone sztuki w wykonaniu naszych pociech. - Te dopracowane reżysersko i scenograficznie spektakle zachwycają nie tylko najbliższych, a występującym w nich aktorom dają szanse zmierzenia się z tremą, sceną, mikrofonami i dużą widownią. Kto wie, czy takie doświadczenie nie zaprocentuje w przyszłości karierą artystyczną? Z całego serca życzę tego młodym artystom - mówi Nawrotek – Żmijewska.

Na zakończenie XX Ustrońskich Spotkań Teatralnych - 16 marca w piątek -zobaczymy na scenie Dariusza Kordka z towarzyszeniem 4 aktorów/ tancerzy - Agnieszką Darkowską, Justyną Ostach, Kamilem Woźniakiem i Dariuszem Taraszkiewiczem. "Bodo musical" - bo o nim mowa - to spektakl rozśpiewany i roztańczony, którego partnerem przy produkcji było Egurrola Dance Studio. Ten wyjątkowy musical ma nietuzinkowe spojrzenie na życiorys największej gwiazdy kina i teatru okresu międzywojennego. Z jednej strony przenosimy się na estradę lat 20-tych i 30-tych pełną piór, cekinów i zalotnych spojrzeń pań o wątpliwej reputacji a z drugiej mamy wrażenie, że oglądamy film z tamtych czasów. Do tego swoistego uroku dodają współczesne projekcje multimedialne, stworzone specjalnie na potrzeby spektaklu. - Ponadto widza czekają jeszcze dodatkowe efekty dźwiękowe i sztuczki magiczne a w to wszystko wpleciona jest opowieść człowieka nie do końca spełnionego, niejasnego, uwikłanego w czasy wojny, będącego pod ogromnym wpływem matki i uzależnionego od sceny. Na wszystkie spektakle – oprócz amatorskich – zapraszam na godzinę 18.00 – zachęca Barbara Nawrotek – Żmijewska dyrektor MDK „Prażakówka” w Ustroniu.

Na Portalu OX.pl niebawem konkursy, w których będzie można wygrać zaproszenia na Ustrońskie Spotkania Teatralne.

JB

źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: